Afrika

Boko Haram saldırılarında 100 ölü

Nijeryalı yetkililer, son iki günde Boko Haram örgütünün 16 noktaya saldırdığını açıkladı. Saldırılarda en az 100 kişi öldü.

Konular: Nijerya
Nijerya'nın kuzeyinde şeriat kurmak isteyen Boko Haram, ülkede bombalı saldırılar da düzenliyor. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

nijerya’nın kuzeydoğusundaki kukawa yerel yönetimi lideri musa bukar’ın afp’ye yaptığı açıklamaya göre boko haram örgütü, salı ve çarşamba günleri en az 16 köy ve kasabaya saldırılar düzenledi.

musa bukar, baga, dorn-baga, mile 4, mile 3, kuyen kuros ve bunduram bölgelerindeki birçok yerleşim yerinin yakıldığını, onlarca insanın öldüğünü söyledi.

saldırılar sonrası kaçanlar, nijerya ve çad sınırında uzanan çad gölü’ndeki adalara sığındı.

reuters’ın haberine göre pazar günü çad gölü kenarındaki askeri üssü ele geçiren boko haram, salı akşamı kuzeydoğu kenti baga ve çevresinde gerçekleştirdiği saldırılarda en az 100 kişiyi öldürdü. militanlar, rastgele ateş açarak evleri ateşe verdiler. 

bölgeyi korumakla görevli birçok asker ise kaçtı.

ailesiyle birlikte 10 bin nüfuslu baga'dan kurtulmayı başaran muhammed bukar, reuters'a "yollarda cesetler vardı. çocuklar ve kadınlar yardım isteyerek ağlıyordu" diye konuştu. 

türkiye'den kınama

saldırı haberinin ardından, türkiye'den kınama mesajları yayımlandı. cumhurbaşkanı erdoğan, yazılı açıklamasında saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti. erdoğan, terörün her türüne karşı olan türkiye'nin, kardeş ülke nijerya'nın acılarını en samimi duygularla paylaştığını belirtti. erdoğan "masum insanların hunharca katledildiği terör saldırıları, herhangi bir din ya da medeniyetle bağdaştırılamayacağı gibi, hangi gerekçeyle olursa olsun asla mazur görülemez. bu menfur saldırı, uluslararası toplumun terör konusunda kararlı bir tavır sergileyerek etkin bir işbirliği yapmasının kaçınılmaz hale geldiğini teyit etmektedir." dedi. 

dışişleri bakanlığı da, yazılı bir açıklama yaptı. açıklamada, "nijerya'nın kuzeydoğusunda yer alan baga kasabasında, boko haram militanları tarafından sayıları binlerle ifade edilen kişinin acımasızca katledilmesini büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz" denildi.

bbc, baga yerel yönetimi yetkilisi musa alhaji bukar'a dayanarak ölü sayısının binlerle ifade edilebileceğini yazmıştı. ancak bölgeden haber aktaran ajanslar bu sayıyı 100 civarında ifade ediyor. 

beş yılda 13 bin ölüm

nijerya, ilk olarak ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan ve kısa sürede başkent abuja da dâhil ülkenin her tarafına yayılan boko haram örgütüyle beş yıldır mücadele ediyor.

boko haram sadece 2014’te en az dört bin kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.

adı yerel dilde "batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen boko haram'ın, 2009'da lideri muhammed yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 13 bin kişi yaşamını yitirdi.

borno, yobe ve adamawa eyaletlerinde, mayıs 2013'te boko haram tehdidi nedeniyle ilân edilen olağanüstü hâl devam ediyor.

kaynak: reuters, afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;