Afganistan

Bombalı saldırıda 5 BAE diplomatı öldü

Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde düzenlenen bombalı saldırıda 5 diplomatının öldüğünü, Kabil Büyükelçisi'nin de yaralandığını açıkladı.

BAE resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre, Devlet Başkanı Halife Bin Zayid Al Nahyan’ın diplomatların ölümünü büyük üzüntü ve esefle karşıladığını belirtti. Ülke genelinde bayrakların yarıya indirilmesi yönünde talimat verdiğini açıkladı.

Diplomatların Kandahar vilayetinin valilik misafirhanesini hedef alan saldırıda yaşamını yitirdiği ifade edilen haberde, bu kişilerin  insani, eğitim ve kalkınmayla ilgili projeleri hayata geçirmek için Afganistan'da bulunduklarını aktarıldı.

Öte yandan Kandahar Vali Sözcüsü Samim Khpelvak basına yaptığı açıklamada saldırıda yaralanan Vali Yardımcısı Abdul Ali Şemsi'nin de hayatını kaybettiğini belirtti. 

Kandahar'da valilik misafirhanesine salı akşamı düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi ölmüş, Kandahar Valisi Humayun Azizi ve BAE Kabil Büyükelçisi Cuma Muhammad Abdullah Kabi'nin de aralarında bulunduğu 15 kişi yaralanmıştı.

BAE Kabil Büyükelçisi Kabi ve beraberindeki üst düzey heyet, birtakım görüşmeler gerçekleştirmek için Kandahar'da bulunuyordu.

Bombalı saldırı Salı günü Kandahar Valisi Humayun Azizi ile konuk heyetin valilik misafirhanesindeki toplantısı sırasında gerçekleştirilmişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;