Hollanda

Booking'in faaliyetleri durduruldu

Hollanda merkezli çevrimiçi yer ayırtma sitesi Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri durduruldu. Siteye Türkiye'den erişen kullanıcılar, Türkiye'deki otelleri göremiyor.

Konular: Hollanda, Türkiye, Avrupa

türkiye seyahat acentaları birliği (türsab) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, hollanda merkezli çevrimiçi rezervasyon portalı booking.com'un türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

site, kararı uygulayarak 30 mart'tan itibaren türkiye'den internete bağlanan kullanıcıların türkiye'deki otelleri görmesine engel olmaya başladı. ancak siteye yurt dışından girenler veya vpn kullananlar, türkiye'deki otellere erişip rezervasyon yapabiliyor.

 

türsab'ın sitesinde yapılan açıklamaya göre, istanbul 5. asliye ticaret mahkemesi’ne 2015/1174 e. sayılı dosyası ile açılan davanın, 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında tedbir talebi kabul edildi.

türsab açıklamasında, kendilerinin bu site için daha önce girişimleri olduğunu ve sürecin mahkemeye taşındığını belirterek btk'nin vereceği kararı bekledikleri belirtilmişti.

verilen kararın bir ara karar niteliğinde olduğunu ve sitenin hızla faaliyetlerinin engelleneceğini ifade eden açıklamada, sadece booking.com'un değil bu siteye ait başka oluşumların da faaliyetlerinin durdurulacağı belirtildi. kurum, mahkemeye yaptıkları başvurunun sadece türkiye'de yapılan rezervasyonlara yönelik olduğunun altını çizdi.

karar sırası btk'da

istanbul 5. asliye ticaret mahkemesi’nin 2015/1174 e. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında booking.com benzeri şirketinin, booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda bilgi teknolojileri kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

booking.com’a btk tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

2,5 milyon lira ceza almıştı
  
türsab, rekabet kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, booking.com bv şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “rekabet kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 tl idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı. 

kaynak: türsab, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;