Avrupa Birliği

Bosna-Hersek'in başvurusu kabul edildi

Bosna-Hersek'in AB'ye üyelik başvurusu kabul edildi. Yaklaşık 1 yıl sürecek inceleme sonrası ülkenin aday ülke statüsü kazanması mümkün olacak.

Sarajevo, Zenica ve Bihac kentlerinde de işciler protestoya destek için toplandı.

şubat ayında avrupa birliği'ne tam üyelik için müracaat eden bosna-hersek'in üyelik başvurusu kabul edildi. ülkenin tam üyelik başvurusu için gereken kriterleri yerine getirdiği açıklandı. yaklaşık 1 yıl sürmesi beklenen ab komisyonu çalışması sonucunda bosna-hersek'in avrupa birliği'ne aday ülke olup olamayacağı karara bağlanacak.

"bugün bosna-hersek'in avrupa istikametinde ve geleceği için tarihi bir gün yaşıyoruz" diyen bosna hersek başbakan'ı denis zvizdiç bu ilerlemenin en çok bosna hersek gençliği için önemli olduğunu söyledi.

ab konseyi, ab komisyonuna, bosna-hersek’in aday ülke statüsüne uygun olup olmadığının değerlendirilmesi görevi vermişti. görevlendirme doğrultusunda, ab komisyonu, bosna-hersek’in ekonomisini, demokratik kurumlarını, ülkede hukukun egemenliğini ve insan haklarını değerlendirecek bir çalışma başlattı.

yaklaşık 1 yıl sürmesi beklenen çalışma sonucunda ülkenin ab’ye aday ülke olup olmayacağı karara bağlanacak. bosna-hersek, 15 şubat 2016 tarihinde ab’ye resmi olarak üyelik başvurusunda bulunmuştu.

kaynak: aa, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;