Avrupa Birliği

Brexit resmen başladı

İngiltere, Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleme koyarak, 44 yıllık üyeliğin ardından Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini resmen başlattı.

Barrow, Lizbon Anlaşmasının 50. maddesini işleten mektubu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a yerel saatle 13.20'de verdi. [Fotoğraf: Reuters]

ingiltere’nin ab daimi temsilcisi tim barrow, başbakan theresa may imzalı, birlikten ayrılmayı düzenleyen lizbon anlaşmasının 50. maddesini işleten mektubu, ab konseyi başkanı donald tusk'a yerel saatle 13.20'de verdi. tusk, sosyal medya hesabından, "9 ay sonra ingiltere brexit sürecini başlattı" açıklamasını yaptı.

böylece, ingiltere'nin geçen sene haziran ayında yapılan referandumun sonucu çerçevesinde birlikten ayrılması süreci de resmen başlamış oldu.

taraflar, bir sonraki aşamada ayrılma anlaşmasının maddelerine ilişkin müzakerelere başlayacak. iki yıl sürmesi öngörülen süreç, ingiltere ve ab'nin üzerinde anlaşacakları metnin, hem ingiltere parlamentosu hem de avrupa parlamentosu tarafından onaylanmasıyla tamamlanacak.

ab konseyi başkanı tusk, cuma günü ab'nin brexit yol haritasının taslağını açıklayacak. taslağın, 29 nisan'da yapılacak ingilteresiz ab liderleri zirvesinde kabul edilmesi durumunda, müzakerelere geçilecek.

ab'nin, önceki taahhütlerinden dolayı ingiltere'ye yaklaşık 60 milyar euroluk bir fatura çıkarılacağı belirtiliyor. söz konusu faturanın, müzakerelerde en tartışmalı konulardan biri olması bekleniyor. ayrıca ingiltere'de yaşayan birlik vatandaşları ile ab ülkelerinde yaşayan ingiltere vatandaşlarının brexit sonrası durumları da diğer zorlu konular olarak öne çıkıyor.

23 haziran 2016'da yapılan referandumda halkın yüzde 52'si ab'den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. geçen süre zarfında, ab sık sık ingiltere yönetiminden 50. maddeyi bir an önce işletmesini istemişti. ingiltere, 1973 yılında birliğe katılmıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;