Avrupa Birliği

Bulgar ve Romen işçiler gün sayıyor

Bulgaristan ve Romanya vatandaşları 1 Ocak'tan sonra AB ülkelerinde çalışabilecek. Durum, AB ekonomisinin lokomotifi Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde kaygı yaratıyor.

Avrupa Birliği’nin Romanya ve Bulgaristan’la 2007’de imzaladığı üyelik anlaşması gereği, toplam 30 milyonu bulan iki ülkenin vatandaşları AB’de serbestçe çalışma imkanı bulacak. Tahminler, iki ülkeden 180 bin kişinin birlik ülkelerinde iş arayacağı yönünde. 

Çalışma kısıtlamalarının kalkacak olması mafya, kırılgan siyasi ortam, ekonomik kriz ve yolsuzluklardan bunalan Bulgaristan’da ve Romanya’da sevinçle karşılandı. Ancak dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi konumundaki Almanya’da bu ülkelerden gelecek göç tartışma konusu oldu.

"Hepsi kalifiye eleman"

Almanlar, yüzde 6.9 işsizlik oranının Bulgar ve Romenlerin gelmesiyle daha da artacağı görüşünde olsa da mülteciler konusunda çalışmalar yapan sivil toplum örgütü PRO-ASYL, aynı kaygıları paylaşmıyor. PRO-ASYL Direktör Yardımcısı Bernd Mesoviç, “Rakamlara baktığımızda Romanya ve Bulgaristan'dan Almanya’ya gelen göçmenlerin yüzde sekseni çalışan insanlar ve bunların çoğunluğunu da kalifiye elemanlar oluşturuyor" görüşünü paylaştı.

Mesoviç, yeni göçmenlerin Almanya’da asayiş sorunu yaşatacağına dair endişeleri yersiz bulduğunu belirtirken, "Bu insanlara şans verilmesi gerekir” dedi.

Almanya'daki Türkler endişeli

52 yıl önce Almanya’ya işçi olarak giden Türkler ise Mesoviç’in ‘kalifiye eleman’ gelecek iddiasına katılmıyor. AA’ya konuşan muhasebeci İskender Yurtsever, işverenlerin işçi seçme şansı artacak ve işgücüne daha ucuz ulaşabilecekler. Bulgaristan ve Romanya'dan gelen insanların çoğu vasıfsız işçi. Aynı kategoriye giren Türkler de bundan çok etkilenecek" dedi.

Temizlik şirketi yöneticisi Özgür Aslan ise daha önce kaçak olarak inşaat, temizlik ve ağır işlerde çalışan Bulgar ve Rumen işçilerin, 1 Ocak'tan sonra sigortalı ve yasal çalışmaya başlayacağını vurgulayarak, "Şimdi kaçak olarak saati 10 avrodan çalışıyorlar. Kayıtlı çalışınca vergi ve birtakım kesintilerle birlikte ellerine 6 avro geçecek. Daha önce Polonyalılar geldiğinde olduğu gibi işsizlik artacak ve çalışma saat fiyatları yeniden düşecek" iddiasında bulundu. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;