Türkiye-Bulgaristan ilişkileri

"Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı"

AFP'nin haberine göre "Türkiye'yi Bulgaristan seçimlerine karışmakla" suçlayan Sofya yönetimi, Ankara'daki Büyükelçisi'ni geri çağırdı.

[Fotoğraf: AA / Arşiv]

afp'nin haberine göre bulgaristan, ankara büyükelçisi nadejda neynski'yi başkent sofya'ya çağırdı. habere göre, bulgar hükümetinin kararının gerekçesi türkiye'nin mart sonunda bulgaristan'da düzenlenecek seçimlere müdahale ettiği iddiası. ancak bulgaristan dışişleri bakanlığı, konuyla ilgili başka detay vermedi.

türk dışişleri bakanlığı haberle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

afp'nin haberinde, türkiye'nin sofya büyükelçisi süleyman gökçe'nin türk partisi dost'a destek verdiği gerekçesiyle geçen hafta bulgaristan dışişleri bakanlığı'na çağrıldığı da hatırlatıldı.

bulgar hükümetinin ayrıca ankara'ya, "türkiye'deki yaklaşık 60 bin bulgar vatandaşını 26 mart'taki genel seçimde dost partisi'ne oy vermeleri konusunda teşvik ettikleri için" tepki gösterdiği belirtildi. bunu da "bulgaristan'ın iç işlerine doğrudan müdahale olarak gördükleri" ifade edildi.

mart sonunda bulgaristan’da seçim var. üyelerinin çoğunluğunu türklerin oluşturduğu iki parti yarışıyor. bulgaristan siyasetinin üçüncü partisi olan ve gücünü korumayı hedefleyen höh, ırkçı parti ataka’nın eski milletvekillerine de listesinde yer verdi. rus uçağı krizinin ardından höh’ten ayrılmak zorunda kalıp dost partisi’ni kuranlar ise, yüzde 4 barajını aşma peşinde.

kaynak: afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;