Balkanlar

Bulgaristan seçiminde Türkiye'deki oylar kritik önemde

Bulgar vatandaşı göçmen Türkler, Bulgaristan'daki genel seçimlere Türkiye'de oy kullanarak katıldı. Bu oylar 10 Türk siyasetçiye Bulgar parlamentosunun yolunu açabilir.

Konular: Avrupa

nahit doğu

muhabir

 

 

siyasi istikrarsızlıklarla anılan bulgaristan'da bir kez daha erken genel seçim düzenleniyor. 240 sandalyelik parlamento için 6 milyon 875 kayıtlı seçmen oy kullanma hakkına sahip. 1989'dan sonra çeşitli yıllarda türkiye'ye göç eden ve hem bulgar hem de türk vatandaşı olan bulgaristan türkleri'nin oyları bulgar parlamentosundaki milletvekili dağılımı için büyük önem taşıyor.

türkiye'de ikamet eden ve oy kullanma hakkına sahip 400 bin civarında bulgaristan türkü için istanbul, bursa, izmir ve edirne gibi yerleşim yerlerinde toplam 136 sandıkta kuruldu. bu sandıklardan 100 bin civarında oy çıkması bekleniyor. işte bu oylar da bulgaristan seçimleri için çok büyük öneme sahip ve mecliste dengeleri değiştirebilecek konumda.

türkiye'den gelen oylar genele dağılıyor

bulgaristan'da nüfüs açısından türklerin en yoğun bulunduğu ve 'türklerin başkenti' konumundaki kırcaali'nin belediye başkanı hasan azis, al jazeera türk'e bu konuyu değerlendirdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Al Jazeera'nin sorularını yanıtladı. [Nahit Doğu/Al Jazeera]

çoğunluğunu türklerin oluşturduğu hak ve özgürlükler hareketi partisi üyesi (höh) azis, türkiye'deki sandıklardan gelecek oyların bulgaristan'daki 31 seçim bölgesi için çok önemli olduğunu vurguladı: 

"türkiye'deki oylar ülke genelindeki seçim bölgelerine eşit şekilde dağılıyor. örneğin bizim partimiz başkent sofya'da milletvekili çıkarmak istiyor. sofya'da milletvekili çıkarmak için gereken oylar yetersiz kaldığında türkiye'den gelecek oylar ilave ediliyor. böylece partimiz o bölgede fazla oy potansiyeline sahip değilse, türkiye'deki sandıklardan alınan oylarla amaçlanan vekil sayısına ulaşılmış oluyor. bu seçimlerde iyi çalıştık ve kısmetse türkiye'den gelecek oylarla 10 milletvekili çıkarmı şansımız var. bu oylar çok önemli."

bulgar medyasının dikkati türkiye'de 

Bulgaristan televizyonları Türkiye'deki oylamayı canlı yayınlarla takip etti.

bulgaristan'daki televizyon kanalları da oylamayı takip etmek için seçim günü türkiye'den canlı yayınlar yaptı. ülkenin en çok seyredilen özel televizyon kanalları btv, nova tv ve devlet kanalı bnt, bulgaristan türklerinin en çok yaşadığı illerin başında gelen bursa'dan canlı yayınlarla oy verme işlemini takip etti.

türkiye'de yaşayan bulgar seçmenlerin büyük çoğunluğunun eğilimi bulgaristan'daki türklerin siyasi temcilcisi konumundaki höh'ten yana.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;