Balkanlar

Bulgaristan tarihiyle yüzleşti

Parlamento, komünist rejim döneminde Türk ve Müslümanlara yönelik asimilasyon kampanyasını kınayan belgeyi onayladı.

Konular: Bulgaristan, Türk

Haberin Öne Çıkanları

İlk kınama

'Davaya tekrar başlansın'

'Zaman aşımı olmamalı'

Bulgaristan parlamentosunda Türklere karşı uygulanan asimilasyon kampanyası, resmen ilk kez kabul edilmiş oldu. [AA]

bulgaristan parlamentosu, ülkede 1989 yılında sona eren komünist rejiminin müslüman ve türklere karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasını kınayan bildiriyi kabul etti.

böylece bulgaristan parlamentosunda türklere karşı uygulanan asimilasyon kampanyası, resmen ilk kez kabul edilmiş oldu.

eski başbakan ve güçlü bulgaristan için demokratlar (dsb) partisi lideri ivan kostov tarafından hazırlanana belgeyi oylamaya katılan 115 milletvekilinin 112’si onayladı. üç milletvekili ise çekimser oy kullandı.

'davaya tekrar başlasın'

bildiride, 20 yıldır sürüncemede kalan davanın yeniden ele alınması ve asimilasyon uygulamalarının sorumlularının cezalandırılması isteniyor.  

bulgaristan’da komünistlerin yürtüüğü asimilasyon kampamnyası sırasında 360 bin türk kökenli bulgar vatandaşı göçe zorlanmıştı. ülkede kalan türklerin ise isimlerini değiştirmeleri istenmiş, birçok türk ve müslüman hapse atılmıştı. 

belgeyi hazırlayan eski başbakan kostov, “etnik temizlik girişimi olarak gördüğümüz bu eylemi şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

kostov, cumhuriyet başsavcısı boris velçev’i isim değiştirme kampanyası ile ilgili başlatılan ve ilerleme kaydetmemiş olan davayı bir an önce yeniden ele almaya çağırdı. “bu davayı 'zaman aşımına uğratma' girişimlerini, asimilasyonu tüm bulgaristan halkının ortak suçu şeklinde gösterme girişimi olarak kabul ediyoruz” diyen kostov, “yakın tarihimizin önemli bir sayfasını bir kez daha okuyup kapatmak zorundayız" ifadesini kullandı.

'zaman aşımı olmamalı'

bildiriye destek veren, üyelerinin çoğunluğunu türklerin oluşturduğu hak ve özgürlükler hareketi (dps –höh) partisi genel başkan yardımcısı lütfi mestan, bildirinin "hukuki, siyasi ve ahlaki yönü olduğunu" dile getirdi.

mestan, “bazı suç eylemleri konusunda zaman aşımı olmamalı diyorsak, bundan sonraki hukuki prosedür ona göre uygulanmalıdır” dedi.

dsb milletvekili lıçezar toşev de en az 517 kişinin asimilasyon kampanyası sırasında öldürüldüğünü, 500’ü aşkın bulgaristan türkünün belene cezaevine yollandığını söyledi. toşev, belene'nin o dönemde sıradan bir cezaevinden yeniden toplama kampına dönüştürüldüğünü ifade etti.

oylamaya insan hakları komisyonundaki görüşmeler sırasında karşı çıkan ana muhalefet bulgaristan sosyalist partisi milletvekilleri ile ırkçı ve aşırı milliyetçi ataka partisi milletkillerinin katılmaması dikkat çekti.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;