Balkanlar

Bulgaristan'dan vize kolaylığı

Yeşil pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarına vize kaldırıldı. Schengen vizesi olanlar bu ülkede üç ay ikamet edebilecek.

Konular: Bulgaristan, Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Giriş tarihi esas alınacak

AB ülkeleri uygulamıyor

Üç ay ikamet izni

Avrupa Birliği'nin bir çok ülkesinde yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmmiyor. [Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı]

bulgaristan hükümeti yeşil pasaport sahibi türkiye vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırdı. 

bulgar dışişleri bakanlığı'nın açıklamasında, bakanlar kurulunun pazartesi günkü toplantısında yeşil pasaport sahibi türkiye vatandaşlarının ülkeye vizesiz giriş çıkış yapmalarını öngören karar alındığı bildirildi.

yeşil pasaport sahibi türkiye vatandaşları her altı ayda bir 3 aylığına bulgaristan'da ikamet edebilecek. türkiye vatandaşların ikamet süresinin belirlenmesi için 6 aylık dönemin ilk giriş tarihi esas alınacak.

yeşil pasaport sahiplerinden avrupa birliği'nin bir çok ülkesinde vize istenmediğinin hatırlatıldığı açıklamada yeni uygulama, "iyi komşuluk ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin iyi niyeti"  olarak yorumlandı.

üç ay ikamet izni

dışişleri bakanlığı'nın açıklamasında, vize rejiminin kısmen kaldırılmasının iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel, ticari ve akademik ilişkilere ivme kazandıracağı belirtildi.

bakanlar kurulu ayrıca schengen vizesine sahip yabancıların da yine her 6 aylık dönem için 3 aylığına bulgaristan'da ikamet edebileceklerine karar verdi.

mevcut uygulamaya göre schengen vizesi olanlar giriş yaptıkları gümrük kapısından çıkmamak kaydıyla bulgaristan'da sadece 5 gün kalabiliyor.

bulgaristan ile türkiye arasında vize sorunu son olarak ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı binali yıldırım'ın 6 ocak'ta sofya'ya yaptığı ziyarette bulgar başbakan boyko borisov ile görüşmesinde gündeme getirilmişti.

kaynak: anadolu ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;