Kültür-Sanat

'Büyüleyici İstanbul'

Bosna-Hersek'te açılan 'Büyüleyici İstanbul' sergisi, minyatür sanatı aracılığıyla İstanbul'u anlatıyor.

Konular: Kültür-Sanat
Tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer'in 'Büyüleyici İstanbul' sergisi 28 Şubat'a kadar açık. [AA]

Tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer, Bosna Hersek'teki sergisinde minyatür sanatıyla İstanbul'u anlattı. İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen ve küratörlüğünü Beste Gürsu'nun yaptığı "Büyüleyici İstanbul" sergisi, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinde açıldı.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, açılışta yaptığı konuşmada, sergide Mihaela Alpayer'in eşsiz eserlerinin yer aldığını söyledi. İstanbul'un yüzyıllar boyunca farklı eserlere ilham ve konu olduğunu vurgulayan Erginay, sanatçı Mihaela Alpayer'in de İstanbul sevgisini farklı kültürlerden esinlenerek eserlere dönüştürdüğünü ifade etti.

Erginay, minyatürün özellikle zor bir teknik olduğunu ve sanatçının bir resim üstünde aylarca çalışabildiğini aktardı. Romanya doğumlu sanatçı Mihaela Alpayer de 1999 yılında Türkiye'ye yerleşmesinin ardından geleneksel Türk süsleme sanatına tutkuyla bağlandığını anlattı.

Eserleriyle farklı bir İstanbul'u göstermek istediğini belirten Alpayer, "Ben Doğu'dan geliyorum ve eserlerimle İstanbul'u göstermek istedim. Yıllar geçiyor ama İstanbul hep büyüleyici bir şehir olarak kalıyor. Bu sergiyle, vatandaşları İstanbul hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Eserlerimde de İstanbul'da genelde çok fazla dikkat çekmeyen bazı detayları göstermeye çalıştım" diye konuştu.

Serginin küratörlüğünü yapan Beste Gürsu ise sanatçı Alpayer'in İstanbul'u kendi kültüründen yorumladığını söyledi. Aynı serginin daha önce Brüksel'de açıldığını ifade eden Gürsu, ziyaretçilerin sergilenen eserlerde İstanbul'u farklı bir açıdan göreceğini kaydetti. Sergi 28 Şubat tarihine kadar açık kalacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;