Göç

Calais'de buldozerli tahliye

Fransa'da mahkemenin boşaltılması yönündeki kararının ardından Manş Denizi kıyısındaki liman kenti Calais'de bulunan göçmen kampının tahliyesine başlandı. Göçmenler sınırdışı sürecinin kolay olduğu 'gözaltı merkezleri'ne götürüldü.

Konular: Göç, Fransa, İngiltere
[Fotoğraf:AFP]

Sabah saatlerinde kampa gelen yaklaşık 30 araç dolusu özel harekat polisi, kampın güney kısmında kalan mültecileri sınırdışının kolay olduğu 'gözaltı merkezleri'ne götürdü. Bölgede olası karışıklığa karşı önlem almak için 20 buldozer ile müdahale araçları hazır tutuldu. Polisin geniş güvenlik önlemleri altındaki tahliye sırasında gazetecilerin bölgeye girişine de izin verilmedi. 

Lille İdare Mahkemesi geçtiğimiz hafta kampın güney kısmının tahliye edilmesi kararını onaylamıştı. Ancak karar, bölgedeki mülteci dernekleri tarafından Danıştaya taşınmıştı. Tahliye kararına Fransa ve İngiltere'deki derneklerden de tepki gelmiş ve hükümete tahliyeyi durdurması çağrısı yapılmıştı. Danıştay henüz kararını vermeden cuma gününden itibaren göçmenler kampı terk etmeye başlamıştı.

Calais kentinde çoğu Suriye, Irak, Eritre, İran ve Afganistan'dan gelen yaklaşık 5 bin göçmen ve mülteci yaşıyor. Calais, İngiltere'ye geçmek isteyen göçmenler için önemli bir çıkış yolu olarak görülüyor. İngiltere ve Fransa'nın kabul etmediği göçmenlerse çareyi tünelden geçen tırlara binerek İngitere'ye gitmekte arıyor. Tır şoförleri göçmenlerden kişi başı 1200 sterlin istiyor. 

Fransa, kentteki sığınmacıların yaşadığı kampların insani olmayan koşulları yüzünden uzun zamandır Avrupalı insan hakları dernekleri ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekiyor.

Kaynak: AFP, AA; Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;