Kültür-Sanat

Cannes festivale hazır

Sokakların afişlerle süslendiği Cannes'da festivale sayılı günler kaldı. Film festivali, izleyicilerin ve basının takibi altındaki jüri üyeleriyle de dikkat çekiyor.

Konular: Kültür-Sanat
Yeni Zelandalı yönetmen Jane Campion festivalin bu yılki jüri başkanı.

Festival hazırlıkları tamamlanıyor.
Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali için geri sayım başladı. Şehrin dört bir yanı afişlerle süslenirken, gözler festival jürisinin üzerinde.
Gece gündüz devam eden hummalı çalışma 67. Cannes Film Festivali’nin hazırlıklarını son aşamaya getirdi. Festival afişinde yer alan İtalyan oyuncu Marcello Mastroianni, şehrin dört bir yanından Fransa’nın Cannes şehrindeki ziyaretçileri izliyor.

Jüri de hazır

Bu yılki festival jürisinin başkanı Yeni Zelandalı yönetmen, yapımcı ve senarist Jane Campion oldu. ‘The Piano / Piyano’ filmiyle daha önce Altın Palmiye kazanan Campion, bu ödüle aday gösterilen dört kadından biriydi. Jüri açıklandığında festival yönetimi, Cannes Film Festivali’nin evrensel ve uluslararası kriterlerini ortaya koyması açısından Jane Campion’un jüri başkanlığının çok önemli olduğunu vurgulamıştı. Yeni Zelandalı Campion dışında jüride yer alan isimler Çin, Kore, Danimarka, Amerika Birleşik Devletleri, İran, Meksika ve Fransa’dan.

2014 Cannes Film Festivali jürisinde yer alan beş kadın üye ile birlikte dört erkek üye, yarışmaya katılan 18 film arasından Altın Palmiye için en uygun olanını seçecekler. Yarışma sonunda seçilecek film, festivalin kapanış günü olan 25 Mayıs’ta jüri ve tüm katılımcıların hazır bulunacağı bir özel gösterimde yeniden izlenecek.

Festival jürisi farklı ülkelerden sinemacıları bir araya getiriyor.
[Fotoğraf: [Festival de Cannes]]

67. Cannes Film Festivali Jürisi
Sağdan sola

Jane Campion (Yönetmen, Yapımcı, Senarist, Yeni Zelanda)
Jia Zhangke (Yönetmen, Yapımcı, Senarist, Çin)
Willem Defoe (Aktör, Amerika Birleşik Devletleri)
Leyla Hatemi (Aktris, İran)
Carole Bouquet (Aktris, Fransa)
Gael Garcia Bernal (Aktör, Yönetmen, Yapımcı, Meksika)
Jeon Do-yeon (Aktris, Güney Kore)
Nicolas Winding Refn (Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Danimarka)
Sofia Coppola (Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Amerika Birleşik Devletleri)

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;