2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi

'Çatı' resmiyet kazandı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için resmi başvuruların başladığı gün, CHP ve MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylık başvurusunu Meclis Başkanlığı'na teslim etti. HDP, adayını yarın, AK Parti ise Salı günü açıklayacak.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, önergelerini Meclis Başkanı Çiçek'e sundu. [AA]
İlk turu 10 Ağustos, ikinci turu isi 24 Ağustos'ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için başvuru süresi başladı. İlk başvuru, İslam Konferansı Örgütü eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı üzerinde uzlaşan CHP ve MHP'den geldi.
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, kendi partilerinin önergelerini Meclis Başkanlığı'na sundu. 
Altay ve Vural, önergeleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e teslim etti. İki parti, başvuruyu aynı anda ancak iki farklı önergeyle yaptı.
CHP'nin verdiği önergede 111, MHP'nin önergesinde ise 52 milletvekilinin imzası bulunuyor
CHP'de 21 fire 
CHP'nin dilekçesindeki isimlerden ikisi bağımsız milletvekillerine ait. 130 milletvekili bulunan CHP'de 21 milletvekilinin dilekçede imzası yok. 
Başvuru pazartesi YSK'da
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, başvuruyu yarın Yüksek Seçim Kurulu'na ileteceklerini belirtti. Çiçek, "Cumhurbaşkanının bizim devlet geleneğimizde çok büyük bir önemi var. Cumhurbaşkanları devletin başıdır, devlet organları arasında uyumu gözetir. anayasaya uygunluğunu gözetir. Hem adaylar için hem millet ve devlet hayatı için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." dedi. 
AK Parti ve BDP henüz açıklamadı
Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 3 Temmuz Perşembe günü sona erecek.
BDP, adayını yarın (30 Temmuz Pazartesi) açıklayacağını duyurdu. 
AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ise adaylarını 1 Temmuz Salı günü açıklayacaklarını söylemişti.
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;