Eğitim

Çatışma bölgesinde telafi eğitimi

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları sebebiyle Güneydoğu'da eğitiminden geri kalan 15 bin öğrenciye 5 Şubat’a kadar devam edecek telafi eğitimleri verileceğini duyurdu.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından basın toplantısı düzenledi. Kurtulmuş, çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları sebebiyle eğitiminden geri kalan 15 bin öğrenciye 5 Şubat’a kadar devam edecek telafi eğitimleri verileceğini duyurdu. Hükümet Sözcüsü şu sözleri sarf etti;

“Diyarbakır, Mardin ve Şırnak illerimizin bazı yerlerinde eğitim kurumlarımızdaki bazı öğrencilerimiz maalesef eğitim alamadı. Bunun telafi edileceği ve hiçbir öğrencimizin mağdur edilmeyeceğini söylemiştik. Bu illerde önceki dönemde sokağa çıkma yasağı nedeniyle devam edemeyen öğrencilerimiz için seçilen bazı okullarda öğrencilerin telafi eğitimi alma için çalışmalar başlatılmıştır. Velilerden, ailelerden izin alınmıştır. Öğretmenlerin kendileriyle birlikte başka okullara nakledilmiş, 15 bin öğrencimizin eğitimine bugün başlanmıştır. Bugünden başlayarak 5 Şubat’a kadar telafi eğitimi alacaklar . Bu sayı artacak. Ailelere çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca öğretmenlerimize bu zor dönemde öğrencilerini yalnız bırakmadığı için yürekten teşekkür ediyoruz”

Kurtulmuş, ayrıca öğrenci ve öğretmenler için psikolojik danışma imkânları da sunulacağını duyurdu.

"303 maddeden oluşan eylem planı"

Gündemin öncelikli maddesinin "terörle" mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ilgili eylem planı olduğunu belirten Kurtulmuş, kendisinin koordinatörlüğünde oluşan bakanlar arası koordinasyon kurulu marifetiyle üzerinde çalıştıkları, 303 maddeden oluşan eylem planını detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaştıklarını söyledi.

Bu çalışmanın bir taslak olduğunu, ilgili bakanların son görüşmelerini yapacaklarını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde ilgili bakanlarla yapılacak komisyon çalışması sonucu eylem planının taslak halden nihai hale geleceğini ve uygulamaya konulacağını anlattı. "Burada esas mesele, terörle mücadelenin arızi bir durum olduğudur. İnşallah terör bitirilir bitirilmez bu süreçte ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların telafisi, rehabilitasyonu ve restorasyonu için gerekli adımlar hızlı bir şekilde yapılacaktır" diyen Kurtulmuş, eylem planına hakim olan, perspektifi belirleyen beş ana noktayı şöyle sıraladı:

"Birincisi, bu, üç adımlı bir süreçtir. Terörün bitirilmesi, ortaya çıkan ekonomik sosyal sorunların giderilmesi. Bütün bunlar yapılırken de milli birlik ve kardeşlik anlayışı içinde hareket edilmesi. İkincisi, bu süreç son derece yoğun kamu diplomasisinin yapılması gereken bir dönem. Maalesef terör örgütü zaman zaman son derece yanıltıcı, hatta terör örgütüne müzahir bazı sivil unsurlar da son derece yanıltıcı kamu diplomasisi örneklerini ortaya koyuyorlar. Biz, hükümet olarak iç ve dış kamuoyunu, uluslararası kamuoyunu bilgilendirecek, gerçekten doğru ve açık bir bilgilendirme sürecini yürütmek mecburiyetindeyiz.

Üçüncüsü, bu eylem planında, ortaya çıkacak idari bazı tedbirlerin mutlaka somut delillere dayandırılması şartını öngörüyoruz. Dördüncüsü ise bu süreçte esas amacımız sivil halkımızın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması ve onların giderilmesi. Beşincisi ise bütün bu süreçte, birileri duygusal kopuşun olmasını isteyebilirler. Bizim amacımız ise milletin iktidarı olarak bir kısmının oy verdiği ama şu anda yüzde 100 tüm Türkiye'nin iktidarı olarak bizim yapmamız gereken ise kardeşliği ve bütünleşmeyi sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanması."

Kurtulmuş, bu sürecin hızlı ve dikkatli bir şekilde yürütülmesi zaruretini ifade etmeye gerek olmadığını dile getirdi. "Terörle" mücadele parantezinin en kısa sürede kapatılmasını ümit ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, bunun örneklerinin ortaya çıktığını, Silopi'de  çok etkin bir mücadele verildiğini ve sonuç alındığını aktardı.

Gündüz saatlerinde halkın hayatına rahat bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, bazı aramaların yapılması için sokağa çıkma yasaklarının gece sürdüğünü kaydetti. Silopi'de mücadelenin sonlandırıldığını belirten Kurtulmuş, burada hızla telafi, restorasyon ve rehabilitasyon süreçlerini yapacaklarını dile getirdi.

Kurtulmuş, süreçte etkin bir koordinasyon içinde çalışan bütün güvenlik birimlerine teşekkür ederek, diğer ilçelerde de bu mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını temenni etti.

“PYD rejim tarafında katılabilir”

Kurtulmuş, Cenevre’de ferçekleşmesi planlanan Suriye barış görüşmelerine, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin muhalifler safında katılmasına karşı olduklarını bir defa daha belirtti ve şunları söyledi;

“Suriye muhalefetinin rejim karşıtlarından oluşması gerektiğini düşünüyoruz.Bu kirli savaş zaman zaman birbirine nasıl karıştığını ortaya koymuştur. Rusya mesela Bayırbucak Türkmenleri’ne saldırısına DAEŞ’e yapıyormuş gibi göstermiştir. Bir tarafta muhalefet olmalı. Rejimle işbirliği yapan unsurlar muhalefeti temsil eder pozisyonda olmamalı…. Suriye’de birbirine karşıymış gibi görünen ama işbirliği yapanlar var. Rejimin PYD ve DAEŞ ile işbirliği artık gizli kapaklı değil. Evet zor bir süreç. Bu barış mutlaka şerefli ve Suriye’nin geniş halk kitlelerinin rıza göstereceği bir barış olsun. Rejimin yanında olan güçler rejimin tarafında olsun.”

Kaynak: AA, Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;