Türkiye-AB ilişkileri

Çavuşoğlu'ndan AP'ye: Sizin ideolojiniz batsın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AP içinde PKK'ya sempati duyan parlamenterler ve siyasi gruplar olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, sözlerinin devamında "Neden? 'Aynı ideolojiyi savunuyoruz'. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa, sen de git dağa" ifadelerini kullandı.

[Fotoğraf: AA]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Resmi Konutunda Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosunun (AP) Çek üyesi Tomas Zdechovsky'nin İstanbul'da 44 kişinin şehit olduğu saldırının ardından sosyal medya üzerinden "PKK ve DEAŞ'a daha fazla hoşgörüye hayır" ifadesini kullanarak, bu örgütlerin AP'deki faaliyetlerine yasak getirilmesini istediğini hatırlattı ve gösterilen bu dayanışma için tekrar teşekkürlerini iletti.

Çekya'nın bu konuda tutumunun net olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, YPG'nin Çekya'da bir ofis açtığını ancak ofisin alınan tedbirler neticesinde kısa süre içinde kapandığını söyledi.

Demokrasinin merkezi kabul edilen AP'de ve aynı şekilde AB ülkesinde PKK'nın rahatça faaliyetlerini gösterdiğini dile getiren Çavuşoğlu, şu sözleri sarf etti:

"Böyle acımasız, insanlık dışı saldırıda bulunan bir örgütün destek bulmaması gerekiyor. Tomas şuna da vurgu yapıyor. AP içinde PKK'ya sempati duyan parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden? 'Aynı ideolojiyi savunuyoruz'. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa, sen de git dağa. Ne işin var parlamentoda. Niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı." 

"Türkiye'yi eşit bir ortak görmek durumundalar"

Çavuşoğlu, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ilişkin bir soru üzerine de birlikten, raportörlerden ve komisyonlardan öncelikli beklentilerinin Türkiye tarafında olmaları değil, adil yaklaşım olduğunu söyledi.

"Türkiye'yi eşit bir ortak görmek durumundalar." diye konuşan Çavuşoğlu, öyle olması halinde tüm sorunların halledilebileceğine olan inancını dile getirdi.

AB'nin Türkiye gibi ülkelere ders verme anlayışı yerine, karşı karşıya kalınan sorunlara birlikte nasıl çözüm üretilebileceği anlayışı içinde olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, son dönemde görüştüğü bazı AB yetkililerinin Türkiye'ye yönelik bakış açılarının gittikçe gerçekçi bir zemine doğru kaydığına işaret etti. Çavuşoğlu, "Biz artık sonuç almak istiyoruz. Hiçbir şeyin sürüncemede kalmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İki Çekya vatandaşının Şırnak'ta yakalanması

Bir basın mensubunun Şırnak'ta yakalanan iki Çekya vatandaşının durumunu sorması üzerine Çavuşoğlu, bu kişilerin kaçak yollarla Irak'a geçerken yakalandığını, PKK ve YPG ile bağlantıları olduğuna dair belge, bilgi ve hatta YPG üniformalarının bulunduğunu anlattı.

Konuya ilişkin soruşturmanın kapsamlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Çavuşoğlu, bu süreçte Çekya'nın Ankara Büyükelçiliği ile yakın iş birliği içinde çalıştıklarını, soruşturmanın tamamlanmasının ardından bilgi paylaşımında bulunacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;