Türkiye

Cemaat okullarına 'satın alma' formülü

Yurtdışındaki Cemaat okullarıyla ilgili atılacak adımlar Bakanlar Kurulu'na görüşüldü. Hükümet Sözcüsü Arınç, bu okulların satın alınması şeklinde bir yöntem üzerinde durduklarını söyledi.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası soruları yanıtladı. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yurtdışındaki Cemaat okullarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın bir sunum yaptığını söyledi. Arınç, çalışmaların devam ettiğini ve son noktanın henüz konmadığını belirtirken, Cemaat okullarıyla ilgili olarak üzerinde durulan çalışmanın bu okulların devralınması şeklinde olduğunu söyledi. 

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın katkılarıyla kurulmuş okullar var. Bunların her birine müdahale etmek hukuken mümkün değil. Yapacağımız çalışmanın hukuk devleti ilkesine uygun olması gerekir. Bir şirkete el konulması mümkün değil. Ama şirketlerin devralınması şeklinde bu okullar satın alınabilir."

"Milli Eğitim Bakanımız güzel bir sunum yaptı" diyen Arınç, "Hepimiz önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na kadar detaylı bir inceleme yapacağız" diye konuştu. Bülent Arınç, çalışmanın ana hatlarının belli olduğunu, ayrıntıların da önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantılarında konuşulacağını belirtti.

"MEB'e bağlı okullar ile karıştırılmasın"

Arınç, yurtdışında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların da bulunduğunu hatırlatarak, bu okullarla, "TC vatandaşlarımızın katkılarıyla oluşturulmuş okullar" olarak tabir ettiği Cemaat okullarının karıştırılmaması gerektiğini söyledi. 

"15-20 yıldan bu yana Türk okulları var. Hükümetimize bağlı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullar var. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim hizmeti veren okullar. Meseleyi birbirine karıştırmayalım." 

Arınç, yurtdışında bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan okullarla ilgili olarak da, eğitim kalitesinin artırılması yönünde çalışmalar yapılacağını belirtti.

Arınç, ayrıca, yeni okullar da açacaklarını ve bunu bir vakıf kurmak suretiyle gönüllülük esasına dayanan bir eğitim hizmeti şeklinde düşündüklerini belirtti.

"Bıji Serok Obama diyenler..."

IŞİD'in Kobani'den tamamen çekildiğine yönelik haberlerle ilgili yorumu sorulan Arınç, "Evet haberler geliyor henüz tam noktasıyla teyit edilmiş değil. Son gelişmelerde IŞİD’in direncinin kırıldığı ve Kobani'yi terk ettiği yolundaydı. Türkiye’nin bu konuda olumlu bir rolü olduğunu umarım unutmazlar. 'Biji serok Obama' diye bağıranlar, Türkiye'nin bu işgale karşı orada yaşayan insanlara destek ve yardımcı olduğunu umarım hatırlar. Biz terör örgütlerinin masum halk üzerinde etkisinin azalmasını her zaman sevinçle karşılarız" ifadelerini kullandı.

Belediyelerin DEDAŞ'a borçları

Son olarak Diyarbakır'daki elektrik krizi ile gündeme gelen Güneydoğu'daki bazı belediyelerin DEDAŞ'a olan borçları da Bakanlar Kurulu'nun gündemindeydi. Arınç, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın bir sunum yaptığını belirtti ve şu bilgileri verdi:

"Sadece bugün için değil epey bir zaman öncesinden bu yana elektrik ve su borcunun ödenmemesiyle ilgili sıkıntılar var. Bu sıkıntılar zaman zaman ara çözümlerle bugüne kadar halledildi. Bu konuda, Bakanlığımızın ve özelleştirme sonrası bu işi üstlenen firmaların, iyi niyetli yaklaşımları olduğunu biz biliyoruz. Ancak ne var ki bir hizmeti tüketen insanların veya kurumların bunun bedelini ödememek gibi anlaşılmaz ısrarları var. Bu durum karşısında da şüphesiz yasalardan kaynaklanan imkanların kullanılması da gerekiyor."

Arınç, 6 ilin belediyelerine ait hizmet binaları, içme suyu, atık su arıtma ve ticari aboneliklerine ait 255 milyon lira borcu bulunduğunu belirtti:

"Diyarbakır'da belediyelerin 87 milyon liralık borçları bulunmaktadır. Bu borçların ödenmesiyle ilgili Valilik kanalıyla uzlaşma yolları aranmaktadır. Şanlıurfa'da 76 milyon liralık borçlarla alakalı, Büyükşehir Belediyesi ile İller Bankası arasında protokol yapılarak tahsil edilmesi için görüşmeler devam ediyor. Olumlu sonuçlanacağını umuyoruz. Şanlıurfa Belediyesi geçmişten biriken borçlarını iyi niyetle ödemeyi taahhüt etti. Mardin Belediyesi'nin 42 milyon lira borcu var, bunun ödenmesiyle ilgili Valilik kanalıyla uzlaşma yolları aranıyor. Batman Belediyesinin de 22 milyon liralık elektrik borcu bulunuyor. Bu borçla ilgili Batman Belediyesi ile İller Bankası arasında protokol yapıldı. Batman Belediyesi'ne, gösterdiği duyarlılıktan dolayı ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Siirt'te de Belediyenin 1 milyonun üzerinde borcu var. Bu borç ödendi. Şırnak'ta da belediyelerin 25,7 milyon liralık borcu var ama ödeme taahhüdü alındı ve yapılandırma olacak. Şırnak Belediyesi de olumlu bir yaklaşım gösterdi.

"Yunanistan laik değilmiş"

Yunanistan'daki seçim sonuçlarını değerlendiren Arınç, "Komşumuzda bir seçim oldu. Son günlerin tahmini gerçekleşti. Bugün dini olmayan bir merasimle de görevi devralmış oldu. Bu vesileyle Türkiye'deki laiklere de iki cümle söyleyeyim. Ben de şimdi yeni farkına varıyorum ki Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş. Türkiye'de laiklik adına her zaman her yerde bugün hava puslu bile deseniz 'Çok şükür laiklik var' diyenlerin komşumuz Yunanistan'da laikliği reddeden bir ülke olduklarından haberleri var mıydı, bilmiyorum. Papazın önünde yapılması gereken merasimi, atatist olduğunu söyleyen bir başbakan ben böyle bir merasim istemiyorum dediği için sadece basit bir toplantı ile görevine başlamış oldu. Dünya yıkılmadı. Demokrasi açısından ben bunu olumlu görüyorum.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;