Fransa

Charlie Hebdo zanlılarına operasyon

Charlie Hebdo saldırısı zanlılarının sığındığı matbaaya akşam saatlerinde operasyon düzenlendi. İlk gelen bilgilere göre, saldırıyı düzenleyen Kouachi kardeşler öldürüldü.

Konular: Fransa, Avrupa
Özel timlerin operasyonuna helikopterler de havadan destek veriyor. [Fotoğraf: AFP]

fransa'da mizah dergisi charlie hebdo'ya yapılan saldırıda 12 kişiyi öldüren iki saldırgan olduğu düşünülen zanlılar, paris'in kuzeydoğusunda bir kişiyi rehin alarak bir matbaaya sığınmıştı. bölgeyi çembere alan polis akşam saatlerinde operasyon başlattı. fransız basınına göre kouachi kardeşler öldürüldü. rehine ise kurtarıldı. 

Fransa'da 88 bin güvenlik görevlisi alarma geçti. Polis, Paris’in merkezinde yer alan bir Yahudi mahallesindeki dükkânların kapatılması emrini verdi.
[[Fotoğraf: Getty]]

binlerce polis kuşattı

sabah saatlerinde zanlıları matbaada sıkıştıran polis bölgeyi çembere almıştı. helikopterler, ambulanslar, itfaiye araçları ve onlarca polis aracı bölgeye sevkedildi. bölgede yaşayanlara ve okuldaki öğrencilere dışarı çıkmama çağrısı yapıldı.

'şehit olmak istiyorlar'

ingiliz the guardian gazetesinin paris temsilcisi angelique chrisafis, halk hareketi partisi milletvekili yves albarello’nun “iki şehit olarak ölmek istediklerini beyan etti” dediğini aktardı.

reuters haber ajansının yemen istihbarat kaynaklarından aldığı bilgiye göre, said kouachi yemen’de el kaide liderlerinden enver evlaki ile görüştü. said kouachi’nin yemen’de eğitim alıp almadığı ise bilinmiyor. evlaki, 2011 eylülünde abd’nin hava saldırısında öldürülmüştü.

abd’li kaynaklar da kouachi kardeşlerin terör listelerinde olduğunu söyledi.

Bölgede uçan helikopterler nedeniyle Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı'na iniş yapması planlanan bazı uçaklar başka havalimanına yönlendirildi.
[[Fotoğraf: Reuters]]

'kadın polisin ölümüyle bağlantılı'

fransız polisi, ülkede dün yaşanan ve bir kadın polisin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı saldırıyla, dergi saldırısı arasında bağlantı olduğunu açıkladı.

‘teröristin elini sıktım’

france info radyo istasyonuna konuşan didier ismindeki bir kişi, zanlılardan biriyle el sıkıştığını söyledi. didier, matbaaya gittiğini belirterek “gittiğimde müşterim yanında polis olduğunu söyleyen silahlı bir adamla dışarı çıktı. michel’in ve teröristlerden birinin elini sıktım. kurşun geçirmez yelek ve kalaşnikof’a benzeyen bir tüfek taşıyan adam ‘git, sivilleri zaten öldürmüyoruz’ dedi. çok etkilendim ve polisi aramaya karar verdim. öyle demese polis olduğunu düşünebilirdim” dedi.

'benzer saldırılarla karşılaşabiliriz'

fransa başbakanı manuel valls, “dine karşı değil, terörizme karşı savaşıyoruz” dedi. 

fransa cumhurbaşkanı françois hollande kuşatma sırasında düzenlenen basın toplantısında konuştu:

"geçtiğimiz birkaç ay içerisinde bir takım saldırı girişimleri oldu. bir kısım saldırılar önlendi. her an her şey olabilir. benzer saldırılarla karşılaşabiliriz.her türlü tehdide karşı kendimizi korumaya çalışıyoruz. vatandaşlarımızı korumak için önleyici birtakım adımlar atmalıyız. bütün vatandaşlarımıza cumhuriyet’e güvenmeleri gerektiği mesajını vermeliyiz. pazar günü büyük gösteriler olacak. köyler ve kasabalarda gösteriler yapılacak. gösterilerin güvenliğini sağlamak zorundayız.

diğer avrupa ülkeleri büyük bir dayanışma gösterdi. bir dergiye saldırılması testtir. çünkü dergi, özgürlük sembolüdür. fransa'ya saldırıldığında komşu ülkeler 'sırada biz varız' diye düşünebilir. pazar günü  avrupa birliği ülkelerinin içişleri bakanları toplanacak."

işid ve eş şebab'tan saldırıya destek

irak şam islam devleti’nin (işid) radyosu, charlie hebdo’ya saldıranlar için ‘kahramanlar’ ifadesini kullandı. el kaide’yle bağlantılı eş şebab örgütü de saldırının ‘kahramanca’ bir hareket olduğunu söyledi.

Dammartin-en-Goele, Paris'in merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta
[[Al Jazeera]]

3. günde kuşatıldılar

görgü tanıklarının zanlı şerif ve said kouachi kardeşleri paris’in kuzeydoğusundaki picardy’de gördüklerini belirtmesi üzerine özel birlikler arama çalışmalarını bölgede yoğunlaştırmış, zanlıların kullandığı araç bölgede bulunmuştu.

perşembe günü paris’in 80 kilometre kuzeydoğusundaki villers-cotterets bölgesinde bir petrol istasyonu soyuldu. petrol istasyonundakiler zanlılara benzer eşkâle sahip soyguncuların kalaşnikof ve rpg’lere sahip olduğunu söyledi.

perşembe günü de saldırılar oldu

charlie hebdo dergisine çarşamba günü yapılan saldırıdan sonra perşembe günü de fransa'nın güneyinde polise saldırı düzenlendi. malakoff bölgesinde bir kişi polislere otomatik silahla ateş açtı, iki kişi yaralandı. yaralılardan durumu ağır olan kadın polis hayatını kaybetti. polis, saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak nitelendirse de olayla ilgili detay vermekten kaçındı.

fransa'nın kuzeydoğusundaki villefranche-sur-saone kentinde de bir caminin yakınında bulunan kebap restoranı önünde sabah saatlerinde patlama meydana geldi. patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

paris'in batısındaki bir camiye üç adet içi boş el bombası atılırken, fransa'nın güneyinde bulunan narbonne yakınlarındaki camiye de ateş açıldı.

‘bu tuzağa düşmemeliyiz’

birleşmiş milletler genel sekreteri ban ki-mun, charlie hebdo’ya yapılan saldırıda müslüman bir polis memurunun da hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

ban, "bu saldırı dinlerin savaşı ya da din için savaş olarak görülmemeli. bu saldırı ortak insani değerlerimize karşı yapılmıştır. nefrete ve ayrımcılık söylemlerine teslim olmak tam da teröristlerin istediği gibi şiddet döngüsünü getirir. bu tuzağa düşmemeliyiz. birlikte barış ve ahenk içinde, evrensel insan hakları ve özgürlüklere saygılı yaşamanın yollarını bulmalıyız" diye konuştu.

Charlie Hebdo saldırısının zanlıları Şerif (solda) ve Said (sağda) Kouachi
[[Fotoğraf:AP]]

saldırganlar kim?

saldırganların cezayir kökenli fransız vatandaşı 34 yaşındaki said kouachi ve 32 yaşındaki şerif kouachi isimli iki kardeş olduğu belirlenmiştiç

saldırıya karıştığı ancak silah kullanmadığı belirtilen 18 yaşındaki hamid murad, perşembe günü sabah erken saatlerde polise teslim oldu.

şüpheli kouachi kardeşlerin paris'te yaşadığını söyleyen polis, saldırganlardan birinin kaçarken kullandıkları çalıntı arabada kimliğini unuttuğunu açıkladı.

ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kardeşlerden şerif kouachi'nin sabıkası olduğu öğrenildi. irak'ta savaşmak üzere bir grupla bağlantı kuran kouachi 2008'de tutuklandı ve 18 ay hapis yattı.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;