Avrupa

Charlie Hebdo'nun yeni sayısı bayilerde

Charlie Hebdo'nun, 12 çalışanını kaybettiği saldırı sonrası ilk sayısı çıktı. Ortalama 60 bin satan derginin son sayısı 3 milyon adet basıldı ve 16 dile çevrildi.

Konular: Avrupa

geçen hafta uğradığı silahlı saldırıda 12 çalışanını kaybeden haftalık mizah dergisi charlie hebdo'nun yeni sayısı sabah erken saatlerden itibaren fransa'da bayilerde satışa sunuldu. 

3 milyon adet basılan dergiyi almak isteyenlerin ilgisi nedeniyle bazı bayilerde kuyruk oluştu. bazı noktalarda dergi kısa sürede tükendi. 

haftalık tirajı ortalama 60 bin civarında olan dergiye ilginin devam etmesi halinde son sayının 2 milyon kopyasının daha basılması gündemde 16 dile çevrilen dergi sadece fransa'da değil, 25 ülkede satışa çıktı.

charlie hebdo ekibi kendi binaları saldırıya uğradığı için yeni sayıyı liberation gazetesi'nin ofisinde hazırladı.

derginin yeni kapağında yine hazret muhammed çizimi var. elinde, dergiye yönelik saldırıyı protesto eylemlerinde ortak slogan haline gelen "je suis charlie" (ben charlie'yim) yazılı döviz tutan hazreti muhammed gözü yaşlı resmedilmiş. "olanlar affedildi" yazısı da kapağın üst kısmında derginin mesajı olarak yer alıyor.

dergi geçmişte de hazreti muhammed karikatürlerini sayfalarına taşımıştı. silahlı saldırıyı da bu yayınların tetiklediği düşünülüyor.

saldırıda hayatını kaybeden derginin beş karikatüristi arasında, charlie hebdo yazı işleri müdürü stéphane charbonnier de vardı.

türkiye'deki mizah dergilerinden ortak kapak

saldırının ardından bugün ilk sayıları satışa çıkan türkiye'deki başlıca mizah dergileri leman, penguen ve uykusuz ortak kapak hazırladı. üç dergi de kapaklarında "je suis charlie" mesajına yer verdi. 

üç dergi ayrıca şu ortak açıklamayı yaptı:

"bu hafta leman, penguen ve uykusuz aynı kapakla çıktı. charlie hebdo’ya yapılan saldırıda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anarken, üzüntümüzü yaşarken el ele olmak istedik. bu dayanışma bir teselli olur diye umuyoruz. karikatürlerin karşısına silahla çıkan terörü lanetliyoruz. düşünce özgürlüğünün baskı görmediği, basının saldırıya uğramadığı, barış dilinin hakim olduğu bir dünya diliyoruz.” 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;