2015 Genel Seçimi

CHP 'Merkez Türkiye'yi açıkladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde Anadolu'da bir ticaret kenti kuracaklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu'na göre, proje ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık bir katma değer sağlayacak.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun projelerini açıkladığı toplantıya, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın (sağda) da katıldı. [Fotoğraf: AA]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da partisinin “Merkez Türkiye Projesi”ni anlattı. Kılıçdaroğlu'nun "yüzyılın projesi" dediği projeyle Anadolu'da bir ticaret kenti kurulacak. Kent için özel bir yasa hazırlanacak ve yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Kılıçdaroğlu'na göre, bu proje hayata geçtiğinde ticaret yolları da birbirine bağlanacak, 2 milyon 200 bin kişiye de iş imkânı sağlayacak. CHP liderinin verdiği detaylar şöyle:

"Bu projeyi neden hazırladık? Küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. Toplum küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiden küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay alıyorlar. Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor? Bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz. Bu bizim öngördüğümü yeniden bulduğumuz bir proje değil. Üç dev proje hayata geçmek üzere. Üç dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere, düğmeye basılmış ve üzerinde çalışılıyor. Latin Amerika’da, Güneydoğu Asya Yarımadası'nda ve Çin’de."

"Merkez Türkiye’nin kalbini megakent oluşturacak"

"Küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Dünyanın önemli bir gücü olma iddiasındayız. Genç nüfusun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz. Bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa küresel bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz. Bir pırlanta gibi duran Türkiye’yi görüyoruz ama bu avantaj yeteri kadar kullanılmış değil. Kamu ve özel işbirliğiyle bu projeyi geliştireceğiz. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası gibi büyüme ve kalkınma amaçlı uluslararası fon kaynaklarından azami ölçüde faydalanılacak. Merkez Türkiye’nin kalbini megakent oluşturacak."

"Maliyetlerde yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak"

"Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz. Mükemmel altyapısı ile Anadolu’da bir megakent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak. O nedenle 21. yüzyılın projesi ve 'Merkez Türkiye Projesi' dedik. Bu proje bölgemize ne kazandıracak? Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Örneğin Şanghay Limanı'ndan Bakü'ye gönderilen bir mal daha önce 50-55 günde alıcısına ulaşırken, 'Merkez Türkiye'de depolanan mallar trenle 15 saatte Bakü'ye ulaşacak. Bakü'deki alıcı her mal siparişinde 50-55 gün beklemek yerine 'Merkez Türkiye'den 15 saatte istediği ürüne kavuşabilecek. Projeyle tüm bölge ülkelerinin taşıma maliyetinin yüzde 15-20 düşürülmesi amaçlanıyor."

"Hedef ticaretin kolaylaştırılması"

"Projeyle Ortadoğu, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika'ya erişimin daha kolay hale gelmesi, küresel ticaret yollarına uzak olan bölgelerle ticaretin kolaylaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamında Çin'in Şanghay Limanı'ndan gemiye yüklenen bir ürün, Mersin veya İskenderun limanlarına ulaştıktan sonra tren yoluyla 'Merkez Türkiye'ye gelecek. Ürünler burada depolanacak, işlenecek, ambalajlanacak ve Türkiye'nin çeşitli yerlerine, Orta ve Güney Avrupa'ya, Rusya'ya, Azerbaycan'a, İran'a, Kazakistan'a, Türkmenistan'a 'Merkez Türkiye'den gönderilebilecek."

Neler olacak?

"Dünyanın lider lojistik, finans, hafif imalat, otomotiv markaları bu merkezde yer alacak. Ayrıca ambalajlama ve paketleme, paket tasarımı, yeniden işleme, ısı kontrollü depolama ve dağıtım, ürün montajı, etiketleme, yapı malzemeleri imalat ve dağıtımı, ilaç depolama ve dağıtımı, tarımsal gıda işleme, standardizasyon, gözetim ve sertifikasyon, fuarcılık, yedek parça dağıtımı, tarımsal gıda işleme, tahıl depolama siloları, ürün borsaları, lojistiği destekleyen yan sanayi, sigorta şirketleri, teknoloji şirketleri bu merkezde konuşlanacak."

"Vali atanacak"

"Megakentin yönetimi nasıl olacak? Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Aynı zamanda bilim üssü olacak. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak. 'Merkez Türkiye'de kurulacak serbest ticaret bölgesi, organize sanayi bölgesi ve teknopark yerleşkeleri kendi kendini yönetecek."

Maliyeti 200 milyar dolar

"Maliyeti ne olacak? 20 yılda tamamlanacak bu projenin maliyeti 200 milyar dolar olacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar dolarını özel sektör gerçekleştirecek. Proje tamamlandığında ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık bir katma değer sunacak."

"Merkez Türkiye'nin inşası için yapılacak yatırımlar, geri bağlantılarla tüm ekonomide 117 milyar dolarlık bir yatırımı daha tetikleyecek. Böylece Türkiye genelinde toplam yatırım tutarı 317 milyar dolara ulaşacak."

"2 milyon 200 bin kişiye iş"

"Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden bir tanesi. Bu proje sadece Türkiye’ye kazandırmayacak, dünyaya kazandıracak. 2 milyon 200 bin kişiye iş imkânı sağlayacak. Megakent Anadolu’da kurulacak. Sadece ticaret ve üretim merkezi mi olacak, hayır. Kültür, sanat ve fuarlar merkezi olacak. Buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulsun istiyoruz. Kendi güneş enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız. Kişi başı gelir 33 bin dolara çıkacak. Kent için özel yasa çıkacak. Bunun temel nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. Bu kent için özel teşvikler getireceğiz. Sesi olan ürünleri ile dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz. Anadolu ses verecek. Her yıl 15 bin üniversite mezununu yurtdışına doktora yapmaya göndereceğiz. 50 bin doktora yapmış insanımızın çalışması demektir."

Ne kadar sürecek?

"Projenin yapımı ne kadar sürecek? Şehrin inşaatına 2017'de başlanacak. Megakent etap etap inşa edilecek. 2020'de ülke ekonomisine katkı verir hale gelecek. Tüm ulaştırma, lojistik, hafif sanayi, turizm-konaklama, eğitim, sağlık ve yaşam alanlarıyla beraber 20 yıl sonra, yani 2035'te tamamen bitecek ve bölgesinde önemli bir çekim merkezi olacak. Altyapısı en gelişmiş teknolojiler kullanılarak oluşturulacak bu şehir, bölgedeki diğer şehirlerin kaynaklarını çeken, onlara rakip bir şehir olmayacak. Aksine diğer illerdeki gelişmeyi destekleyen, bu illerdeki iktisadi ve sosyal gelişmeyi özendiren, tetikleyen bir işlev görecek. İşe demiryollarını yeniden ele alarak düzeltme ile başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u megakent ile buluşturacağız. Mersin ve İskenderun’u megakent ile buluşturacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji altyapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız."

Proje için 6 dakikalık bir de tanıtım filmi gösterildi. Buna göre, 'Merkez Türkiye' sadece küresel bir lojistik merkez olmayacak. 2035 yılına gelindiğinde 3 milyon nüfusa ulaşacak, "akıllı" bir kent olacak. Ağırlıklı olarak güneş enerjisinden yararlanılacak.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;