Türkiye

CHP'den Babuşcu'ya suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 16 Türk devletini temsil eden askerlerle ilgili fotoğraf için "Osmanlı'nın 90 yıllık reklam arası sona erdi" yorumunu yapan AK Partili milletvekili Tülay Babuşcu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konular: Türkiye, CHP
12 Ocak'taki karşılama töreninde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, 16 Türk devletinin askerlerini temsil etti. [Fotoğraf: AA]

CHP İstanbul Milletvekil Umut Oran Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, Babuşcu'nun Türk Ceza Kanunu'nun 301.maddesine aykırı hareket ettiğini savundu. Sözkonusu madde "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçuna verilecek cezayı düzenliyor. 

Yazılı bir açıklama yapan Oran sosyal medyadaki paylaşımıyla Babuşcu'nun "Osmanlı İmparatorluğu'nun 90 yıllık reklam arasının sona erdiğini, Cumhuriyet'in bir reklam arası olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Osmanlı İmparatorluğu yeniden yaşatılarak, reklam arası olan Cumhuriyet rejiminin son bulacağını dile getirdiğini" savundu:

"Her ne olursa olsun, Anayasamızı ve Cumhuriyet'i koruyacağına, hukukun üstünlüğünü sağlayacağına, ülkemizin değerlerine sahip çıkarak, Cumhuriyet'i ilelebet yaşatacağına namusu ve şerefi üzerine yemin eden bir milletvekili tarafından, açıkça Cumhuriyet'i yıkmaya ve yok etmeye yönelik beyanlarda bulunulması, Cumhuriyet yönetimini aşağılar şekilde Osmanlı İmparatorluğu dönemine öykünülmesi ve tekrar bu imparatorluk döneminin başlayacağına inanılması, açıkça anayasal düzeni yıkmaya yönelik bir suçtur."

Babuşcu'nun sözleri

AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu Facebook hesabında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda tarihteki 16 Türk devletinin temsil eden askerlerin fotoğrafını “Osmanlı’nın 90 yıllık reklam arası sona erdi” yorumuyla paylaştı. Babuşcu, tepkilere yine sosyal medya üzerinden cevap verdi. 

“Arkadaşlar reklam arası bitti, film başladı ve 2023’te isteseniz de istemeseniz de vizyona girecek” derken, “Yeni Türkiye’nin filmi bu! Ancak Marmaray’ı, 3. Havaalanı’nı, Kanal İstanbul’u istemeyen aynı zihniyet doğal olarak bunu da istemeyecekti” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;