Bilim-Teknoloji

Çin, Ay'a insansız uzay aracı gönderdi

Çin, ilk Ay misyonu Çang'ı-5 projesi çerçevesinde Ay'a insansız uzay aracı gönderdi. Uzay aracının, sekiz gün yörüngede kaldıktan sonra Dünya'ya dönmesi bekleniyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Çin, insansız uzay aracı ile Ay görevi testi gerçekleştirdi.
çin, ilk ay misyonu çang'ı-5 projesi çerçevesinde ay'a insansız uzay aracı gönderdi. 
şinhua ajansı, insansız uzay aracının ülkenin iç kesimlerindeki siçuan eyaletinde yer alan şiçang uydu fırlatma merkezi'nden fırlatıldığını duyurdu.
çin üretimi "uzun yürüyüş-3c" taşıyıcı roketlerle fırlatılan aracın, yolculuğun ardından ay'ın yörüngesine oturduğu kaydedildi. 
milli savunma teknolojileri ve sanayi idaresi, yaptığı açıklamada gönderilen proje sayesinde ay'da inceleme yapan uzay araçlarının yeryüzüne geri dönmesiyle ilgili önemli veriler elde etmeyi beklediklerini vurguladı.
uzay aracının ay'ın yörüngesindeki sekiz günlük araştırma misyonunu tamamladıktan sonra çin'in kuzeyindeki iç moğolistan özerk bölgesi yakınlarına dönmesi bekleniyor.
çin, ay aracı "yütu"yu (yeşim tavşanı) taşıyan çang'ı-3 uzay aracını geçen yıl fırlatmıştı. yeşim tavşanı, ay'ın yüzeyindeki materyaller, uydunun jeolojik yapısı ve doğal kaynaklarıyla ilgili  incelemelerde bulunmuştu.
çin, abd ve rusya'nın ardından ay yüzeyinde keşif çalışması yapan üçüncü ülke oldu.
 
kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;