Bilim-Teknoloji

Çin drone ithalatına kısıtlama getiriyor

Çin Ticaret Bakanlığı, Batı ülkelerinden ithal edilecek drone ve süper bilgisayarların ticaretine kısıtlama getirileceğini açıkladı. Droneların ulusal güvenliğe tehdit oluşturabileceği belirtildi.

Drone'lar ağaç dikme operasyonlarında görev alacak.

Çin'in kısıtlama getirdiği ürünler arasına drone ve süper bilgisayarlar da eklendi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 15 Ağustos'tan itibaren ileri seviyeli drone ve bilgisayarların gümrükten geçişine izin verilmeyeceği belirtildi.

China Daily sitesinde yer alan bilgiye göre, gelişmiş drone modelleri ulusal güvenliği tehdit edebilecekleri için yasaklanacak. Belirlenen kriterlerin üzerine çıkan drone ve süper bilgisayar ticareti yapmak isteyenler, bakanlıktan onay almak zorunda kalacak.

İzin alınarak ülkeye sokulacak droneların, rüzgarlı havalarda uçabilen modelleri kapsadığı belirtildi. Üst model drone ithal etmek isteyen Çinliler, ürünlerin tüm teknik özelliklerini sunan belgeyle başvuru yapacak.

China Daily'e konuşan drone üreticisi DJI Technology başkan yardımcısı Shao Jianhuo, kararın Çinli firmalara ait teknolojiyi koruyacağını savundu.

Konsol yasağını kaldırmıştı

Çin, droneların yanı sıra saniyede 8 tera kayan noktalı işlem yapabilen süper bilgisayarları ve üzerindekilerin ülkeye sokulamayacağını açıkladı.

ABD hükümeti, geçtiğimiz yıl çip üreticisi Intel'in Çin tarafından geliştirilen Tianhe-2 süper bilgisayarına teknoloji desteği vermesini yasaklamıştı.

Çin, kısa süre önce 15 yıllık konsol yasağını kaldırarak PlayStation, Xbox ve Wii U gibi ürünlere kapılarını açmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;