Bilim-Teknoloji

Çin milyonlarca Higgs bozonu üretecek

Çin, İsviçre'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) daha büyüğünü yapmak istiyor. LHC'den çok daha yüksek kapasitede olması istenen çarpıştırıcıda milyonlarca Higgs bozonu üretilmesi amaçlanıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
300 terabaytlık verinin 100 terabaytı proton çarpıştırılmasından elde edildi. [Fotoğraf: CERN]
Çin, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından kullanılan parçacık hızlandırıcısı LHC'nin iki katı büyüklüğünde bir tesis inşa etmek istiyor. 
Çin medyasında yer alan bilgiye göre inşası 2020'de başlayacak olan tesis, 24 kilometre uzunluğundaki LHC'den katlarca daha fazla enerji tüketecek. LHC'nin en az 7 katı daha fazla enerji kullanacak olan parçacık hızlandırıcısı, varlığı 2012'de kanıtlanan Higgs bozonundan milyonlarca üretebilme kapasitesinde olacak. 
CERN bu hafta içinde yaptığı açıklamada LHC'de yapılacak güncellemelerle deney kapasitesinin artırılacağını açıkladı. CERN, 2025'te tamamlanması planlanan proje kapsamında parçacıkları çarpıştırmak için kullanılan 13 Tera elektronvolt (TeV) gücünün 100 TeV'a çıkarılacağını açıkladı. 
LHC, atom altı parçacıkları çok yüksek hızlarda çarpıştırarak yeni parçacıkların ortaya çıkmasını sağlıyor. LHC'de 2012'de yapılan deneyler, fizikçi Peter Higgs'in 1960'lar varlığını öne sürdüğü Higgs bozonunun tespit edilmesiyle sonuçlanmıştı. Yapılan parçacık keşifleri, Standart Model'in temellerini sarsan değişimler olarak kabul ediliyor. 
Kaynak: Guardian, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;