Bilim-Teknoloji

Çin’de konsol yasağı kalkıyor

Çin'de yaklaşık 15 yıldır yabancı oyun konsollarının satışına getirilen yasak kaldırılıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Çin'de PlayStation, Xbox ve Wii gibi oyun konsollarının satışı yapılamıyordu
Çin'de PlayStation, Xbox ve Wii gibi oyun konsollarının satışı yapılamıyordu

Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi olan Çin’de 2000 yılından bu yana yasak olan yabancı (yerli olmayan) oyun konsolu kullanımına serbestlik geliyor. 

Ülkede 15 yıldır Xbox, PlayStation ve Wii gibi oyun konsollarının satışı resmi olarak yapılamıyordu. Ülkede 2014 yılında bu konsolların satışına belli şartlarda izin verilmişti. İzin verilen konsollar devletin denetiminden sonra ancak Shangai Serbest Ticaret Bölgesi’nde satılabiliyordu. Ancak tamamen serbest bir satış yapılmasının önünde engeller devam ediyordu.

Yapılan yeni düzenleme ile oyun konsolları artık ülke genelinde serbest bir şekilde satılabilecek. Ülkede 15 yıllık yasağa rağmen karaborsada bu konsolların satışı yapılıyordu. Yasağın kalkmasıyla beraber oyun konsolu üreticileri 1.3 milyar nüfuslu ülkede ürün satmak için hazırlıklara başladı. 

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;