Çin

Çin'de 'köpek yeme' festivali başladı

Tepkilere rağmen iptal edilmeyen "köpek yeme festivali" Çin'in Yulin kentinde başladı. Sosyal medya kampanyaları ve aktivistlerin eylemleri de festivalin gerçekleşmesini engelleyemedi.

Konular: Çin
Satıcıları kafeslerde taşıdıkları köpekleri ölüme götürüyor. [Fotoğraf: Reuters]

Çin'de 21 Haziran yaz gündönümü kutlamaları için yapılan "köpek eti yeme" festivalinde 40 binden fazla köpek kesildi. 

Festival, sosyal medya üzerinden düzenlenen ve iki milyondan fazla kişinin katıldığı kampanyalara rağmen iptal edilmedi. 25 hayvan hakları savunucusu Yulin'deki hükümet konağı binası önünde festivali protesto etti. 

Aktivistler köpeklerin yenilmesi kadar kesilme biçimlerine de tepkili. Zira bazı köpeklerin canlı canlı derileri yüzülüyor. Zaman zaman da adrenalin salgıladıkları için kesimden önce köpekler dövülüyor.

Köpekleri satın alarak kurtardı

Yang Xiaoyun isimli bir hayvansever geçen yılki festivalde yaklaşık 150 bin yuan yani 25 bin dolar harcayarak 350 köpeği ölümden kurtarmıştı. Yang, bu yıl da bazı köpekleri kurtardı ama sayılarını ve ne kadar harcadığını açıklamadı. "İnsanların alışkanlıklarını değiştirme şansımız yok" diyen hayvansever, bunu engelleme sorumluluğunun hükümette olduğunu söyledi. 

Yulin bölgesinde 2009'dan bu yana kutlanan festivalde köpek eti yenilmesinin şans getireceğine inanılıyor. Köpek yeme geleneği ise Çin'de neredeyse 600 yıldır devam ediyor. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;