Çin

Çin'de tarım alanları yok oluyor

Aşırı hava kirliliği nedeniyle 3.33 milyon hektarlık alanda artık tarım yapılamayacak. Çin hükümeti sorunu çözmek için yeni projeler hazırlıyor.

Çin'nin en büyük sorunları gıda güvenliği ve hava kirliliği [Reuters]

Toprak ve Kaynaklar Bakan Yardımcısı Wang Shiyuan sorunu çözmek için Çin hükümetinin yılda 10 milyarlarca yuanı rehabilitasyon projelerine yatırıldığını söyledi. Shiyuan, projelerin özellikle kirli tarım alanları ve yer altı su kaynaklarına yönelik geliştirildiğini açıkladı.

Belçika büyüklüğünde

Hava kirliği sebebiyle kullanım dışı bırakılan tarım alanlarının büyüklüğü neredeyse Belçika kadar. Shiyuan, bu bölgeleri kapatarak toksik metallerin gıda piyasasına sızdırılmasını engellemeyi hedeflediklerini söyledi.    

Çin’de denetleyiciler 2013’ün başlarında Guangzhou şehrinde satılan pirinçlerde yüksek miktarda kadmiyum maddesi tespit etmişti. Pirincin yoğun şekilde ağır metal üretilen Henan bölgesinde yetiştirildiği belirlenmişti.  

Gıda güvenliği sorunu

Çin’de yoğun nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak adına binlerce çiftçi kimyasal fabrikalara ve maden alanlarına yakın bölgelerde üretim yapıyor.

Hükümet, en büyük sorunlarından biri haline gelen gıda güvenliği sorununu aşabilmek için “Kırmızı Çizgi” adlı bir strateji geliştirdi. Stratejinin amacı 120 milyon hektarlık alanı korumak.  Tarım yasaklanan 3.33 milyon hektarlık bölge de “Kırmızı Çizgi’ye” dahil.

Toksik metal seviyesi

Çin hükümetinin araştırmaları topraktaki toksik metal seviyelerinin neredeyse 10 yıl öncesine dayandığını gösteriyor. Çin’deki toprağın yüzde 70’nin kirlilikten etkilenmiş olabileceğinden endişe ediliyor.   

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;