Kafkasya

Clinton: İlişkiler normalleşmeli

Kafkasya turunda ilk olarak Ermenistan'da temaslarda bulunan Hillary Clinton, Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Öne Çıkanları

'Ön koşul olamaz'

'Bölgesel çatışma' kaygısı

Azeri aktivist serbest

Clinton Erivan'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian'la bir araya geldi. [Reuters]

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kafkasya turuna Ermenistan’dan başladı. Temaslarında ilk olarak Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmesi isteğine değinen Clinton, bunun ön koşulsuz olarak gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Clinton, Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki gerginliğin ise Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi süreciyle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian ise Erivan ile Ankara arasında ilişkilerin normalleşmesi için herhangi bir görüşmenin yapılmadığını ve yapılamayacağını belirtti.

Türkiye ve Ermenistan, ABD’nin arabuluculuğunda, 2009 yılında ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokollere İsviçre’nin Zürih kentinde imza atmıştı. Ancak ilerleyen günlerde Ermenistan Parlamentosu protokollerin onay sürecini dondurma kararı almış, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da Karabağ Sorunu'nun çözülmesi gerektiğini söylemişti. 

Ankara, Ermenistan'la sınırı 1993 yılında kapatmıştı.

'Bölgesel çatışma' endişesi

Clinton, Ermenistan başkenti Erivan’da yaptığı açıklamada, bölgede zaman zaman gerginliğin artmasının Güney Kafkasya’yı bölgesel bir çatışmaya sürüklemesinden endişe ettiğini söyledi. Karabağ Sorunu'un güç kullanarak çözümünün mümkün olmadığını belirten Clinton, çarşamba günü Azerbaycan’a yapacağı ziyarette Bakü yönetimiyle de düşüncelerini paylaşacağını belirtti. 

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian ise son dönemde bölgede meydana gelen olaylar nedeniyle Azerbaycan'ı kınadıklarını söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan’ın parçası olan Dağlık Karabağ üzerinde, 1987 yılından itibaren bölgede yaşayan Ermeniler hak talep etmeye başladı. Taraflar arasındaki çatışmalar zamanla düzenli orduların savaşına dönüştü. 1992’de halk oylamasıyla sonucu ilan edilen 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni Ermenistan dahil hiçbir BM üyesi tanımadı. Bölge o dönemden bu yana, Ermeni birliklerinin kontrolü altında. 

1994’te ise Ermenistan ve Azerbaycan arasında ateşkes anlaşması imzalanmıştı. 

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile de bir araya gelerek bölgesel gelişmeleri görüşen Clinton, Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Batum'a geçti. Amerikalı bakanın Kafkasya gezisinin son durağı ise Azerbaycan olacak.

Azeri aktivist serbest bırakıldı

Öte yandan Azerbaycan'da ise Clinton'ın ziyareti öncesi muhalif eylemci Bahtiyar Hacıyev serbest bırakıldı.

Azerbaycan Yüksek Mahkemesi, Hacıyev’i askerlik görevini yapmaktan kaçındığı gerekçesiyle iki yıl hapse mahkum etmişti. Cezasının yarısını çeken 30 yaşındaki Hacıyev, iyi hali nedeniyle serbest bırakıldı.

Hacıyev, Azerbaycan'da Arap Baharı'ndan esinlenilerek yapılan gösterilerde ön saflarda yer almıştı. Hacıyev'in destekçileri, genç aktivistin siyasi eylemleri nedeniyle hapse atıldığını ileri sürüyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;