İsrail - Filistin sorunu

'Çocuk ölümleri kaygı verici'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Gazze'deki İsrail saldırılarında öldürülen sivil ve çocuk sayısının kaygı verici olduğunu açıkladı. Tarafları uluslararası hukuka uymaya çağırdı.

İsrail'in hava saldırılarında çocuklar da hedef oldu. [Fotoğraf: Reuters]

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay’in açıklaması Cenevre’deki sözcüsü Ravina Shamdasani’den geldi.

Shamdasani, İsrail'in Gazze'de sivil ölümlere sebep olduğunu ve bunun İsrail'in ulusalararası insan hakları kanunlarına uyması konusunda endişe doğurduğunu söyledi.

Sözcü, Gazze'de evlerin askeri amaç için kullanılmadığı halde hedef alınmasının uluslararası insan hakları kanunlarına aykırı olduğunu, askeri amaçlı kullanıldığı halde bile hedef alınacak olursa sivilleri korumak için önlem alınmasını ve orantılı güç kullanılması gerektiğini ifade etti.

1949 yılında imzalanan ve çatışma durumunda silahlı güçlerin ve insani yardım örgütlerini tarafından uyulması beklenen standartları belirleyen Cenevre Sözleşmesi'ne göre, askeri amaçlı kullanılmadığı takdirde sivillerin evlerini hedef almak uluslararası insan hakları kanunlarına aykırı olarak kabul ediliyor.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Sözcüsü, İsrail ile Hamas veya Filistin'de bulunan diğer silahlı gruplar arasında daha önce de çatışmaların çıktığını ancak önceki çatışmaların bu kadar sivilin ölmesine ve yıkıma neden olmadığın söyledi.

Shamdasani, çatışmaların en büyük mağduru sivillerin olduğunu hatırlatarak, çatışan tüm taraflara insan hakları kanunlarına saygı göstermeleri, sivilleri hedef almamaları, sivillerin bulunduğu bölgelerde askeri karargâhlar bulundurmamaları ve o bölgelerden saldırı gerçekleştirmemeleri için çağrı yaptı.

İsrail’in altı gün önce Gazze’ye başlattığı saldırılar, 23'ü çocuk, 122 kişinin ölmesine ve 200’den fazla evin yılmasına neden oldu.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;