Kürt sorunu

'Çözüm bu çerçeveye sığmaz'

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, barışın sağlanması için Öcalan dahil siyasi mahkumların bırakılması, TMK'nın lağvedilmesi ve anadilde eğitimin önünün acilen açılması gerektiğini söyledi.

Konular: Türkiye
Figen Yüksekdağ konuşmasının büyük bölümünü cumhurbaşkanlığı seçimi ve çözüm sürecine ayırdı. [Zeki Öztürk/Al Jazeera]

meclis grup toplantısında konuşan hdp eşbaşkanı figen yüksekdağ, pkk ile yürütülen çözüm sürecinin başarıya ulaşabilmesi için sürece yasal çerçeve oluşturulmasının yeterli olmayacağını, özgürlüklerin sağlanması için harekete geçilmesi gerektiğini belirtti. 

"çözüm bu çerçeveye sığmaz" diyen yüksekdağ, abdullah öcalan dahil siyasi tutukluların serbest bırakılması, terörle mücadele kanunu'nun lağvedilmesi ve polis vazife ve selahiyet kanunu'nun değiştirilmesi gibi adımların atılmasını istedi. 

yüksekdağ, "akp hükümeti şansını hâlâ zorluyor ama uyarımız şudur; çözüm isteğiyle artık daha fazla oynamayın, çözümün önünü açın" dedi ve şöyle devam etti:

binlerce siyasi tutuklu antidemokratik yasalar nedeniyle cezaevlerinde tutuluyor. başta sayın abdullah öcalan özgürleştirilmeden, bütün siyasi tutsaklar özgürleştirilmeden bu baskıcı rejimden kurtulmak mümkün değildir, toplumsal özgürlüğün önünü açmak mümkün değildir. ayrıca hasta tutsaklar sorununu ivedilikle çözmelisiniz. hdp’nin cezaevilerinden cenazeler getirmeye artık tahammülü yok.

'oyalamayı bıraksınlar'

eşbaşkan ayrıca çözüm sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için anadilde eğitim hakkının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti, "siyasi iktidar oyalamayı bıraksın" dedi.

yüksekdağ, hükümetin bir yandan pkk'ya silah bırakma çağrısı yaptığını ancak bir yandan da bölgede askeri uygulamaları sürdürdüğünü dile getirdi:

sanki çözüm sürecinde hükümetin tıkandığı tek nokta silah. oysaki karşınızda siyasi ve sosyal bir sorun vardır. geri kalan bir yılda bir tane gerilla saldırısından söz edemeyiz, ama insanlarımızın ölümüne neden olan onlarca askeri saldırıdan söz edebiliriz. silahla arasına mesafe koyması gereken akp hükümetidir.

'liderlik sultası peşinde'

konuşmasında yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen yüksekdağ, adaylardan başbakan recep tayyip erdoğan'ı eleştirdi. 

erdoğan'ın sadece kendi siyasi ikbaliyle ilgilendiğini savunan yüksekdağ, "halkların taleplerine nasıl cevap vereceği konusunda hiçbir programı yok. değişim ve fark adına söylediği tek şey kendi liderlik sultasını kurmak. buradan türkiye hakları ne kazanabilir? açık ki demokrasi ve özgürlük kazanamaz" dedi.

seçim sürecinde türkiye'nin gerçek sorunlarını paylaşmaya çağıran yüksekdağ şöyle dedi: 

erdoğan başkanlık hayalleri kuruyor ama halkın katı otoriterliğe ihtiyacı yok, daha fazla özgürlüğe ihtiyacı var. bu ihtiyaç ertelenemez, idare edilemez. güneşi balçıkla sıvayamazsınız, halkın gerçek temsilcilerini çeşitli karalamalarla hak ettikleri zeminden koparamazsınız, uzaklaştıramazsınız.

kaynak: al jazeera

 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;