Kültür-Sanat

Cumalıkızık müzesi ziyarete açıldı

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Cumalıkızık Mahallesi'nin 700 yıllık tarihi, gelenek ve görenekleri ile yaşam tarzının anlatıldığı, 240 eserin sergilendiği müze yenilendi.

Konular: Kültür-Sanat
Osmanlı kenti olan Cumalıkızık yeni etnografya müzesi ile ziyaretçilerine kapılarını açtı. [AA]

Bursa'da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne geçen yıl dahil edilen bölgelerden tarihi Osmanlı köyü Cumalıkızık'ın 700 yıllık tarihi, gelenek ve görenekleri ve yaşam tarzının anlatıldığı müze yenilenerek ziyarete açıldı.

Merkez Yıldırım ilçesi Cumalıkızık Mahallesi'ndeki Etnografya Müzesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çağdaş müzecilik konseptinde yeniden ele alınarak, Cumalıkızık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin çabaları ve mahalle sakinlerinin imkânlarıyla yenilendi.

Mahallede kullanılan tarımsal aletler, ev eşyaları, günlük hayatta yararlanılan aletlerin sergilendiği müze, orijinal mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş ender bölgelerden biri olan Cumalıkızık'ın tarihini ve geleneklerini gelecek kuşaklara aktaracak.

Vali Münir Karaloğlu açılış törenindeki konuşmasında, müzenin yenilenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Mahallenin tarihi önemine değinen Karaloğlu, "Cumalıkızık'ı önemli kılan, mimari yapıları, taş döşeli yolları kadar, köy halkının örf, adet ve geleneklerini yaşatması, konuklarını güler yüzle karşılamaları. Turistler buraya sadece binaları, taş yolları görmeye gelmiyor; sizin adetinizi, geleneğini ve güler yüzünüzü de görmeye geliyor" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise müzedeki yolculuğun, Kızık boylarının hikâyesiyle başladığını anlattı. "Yaşayan müze" Cumalıkızık'ın somut olmayan kültürel mirası barındırdığını vurgulayan Altepe, "Köy halkının kullandığı toprak testiler, şamdanlar, fenerler ve tarım aletleri gibi günlük kullanım eserlerinin sergilendiği müzede 240 eser yer alıyor. Müzede ayrıca UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık'ın üstün evrensel değerini açıklayan bir köşe de yer alıyor" diye konuştu.

Katılımcılar daha sonra müzeyi gezdi. Cumalıkızık Etnografya Müzesi, pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık olacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;