Bilim-Teknoloji

Curiosity'e 40 KB'lık yama yapıldı

NASA mühendisleri, Mars keşif robotu Curiosity'nin ChemCam donanımını sadece 40 kilobyte yer kaplayan bir yazılımla güncelledi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Curiosity Mars görevinde 3 yılı geride bıraktı. [Fotoğraf: NASA]

Kızıl Gezegen Mars'ta üçüncü yılına girmeye hazırlanan Curiosity, Dünya'dan gönderilen bir yazılımla ChemCam donanımını güncelledi.

Mars toprağını ve kayalardan alınan numuneleri analiz eden ChemCam, analizlerden önce hedefleri tespit etmesini ve odaklanmasını sağlayan lazerini kaybetmişti. Keşif robotu lazerin yerine incelenecek bölgeye ait 9 fotoğraf çekip Dünya'ya gönderiyor ve mühendisler odaklanılması gereken hedefi tespit ediyordu.

New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ve Fransa Ulusal Uzay Ajansı tarafından yapılan çalışmalarla geliştirilen yamayla, ChemCam'e otomatik odaklanma özelliği eklendi. ChemCam, 40 KB'lık yazılım güncellemesi sayesinde hedeflere ait 9 fotoğrafı Dünya'ya göndermeden analiz edebilecek.

Curiosity'e yüklenen yazılım, her gün mobil uygulamalara yaptığımız birçok güncellemenin 10'da biri kadar bile yer kaplamıyor.

ChemCam baş mühendisi Roger Wiens, "Lazerini kaybetmesinin ardından ChemCam bir neredeyse kör kalmıştı. Ancak yeni yazılımla eskisinden daha iyi analizler yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;