Ortadoğu

'Daha İsviçre vizemiz bile yok'

Suriyeli muhalifleri Cenevre'de temsil etmek için oluşturulan Yüksek Müzakere Konseyi'nin Genel Koordinatörü Riyad Hicab Suriye'de kuşatma altındaki bölgelere yardım garantisi verilmeden görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.

Yüksek Müzakere Konseyi'nin Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Cenevre görüşmelerine katılıp katılmayacaklarıyla ilgili değerlendirmelerini Twitter'dan paylaştı. Hicab, müzakerelere katılmak için muhaliflerin şartlarını sıraladı. Her türlü müzakere sürecinin 'güven'e dayalı olması gerektiğine dikkat çeken Hicab, "İnsani taleplerimiz yerine getirilmeden müzakerelere katılmayacağız" restini çekti. "Rejimin savaşta kaybettiğini masada kazanmasına izin vermeyeceğiz" diyen muhalif lider, "BM'nin Suriye'de siyasi bir geçişi başarabileceğinden kuşkuluyuz. Yüksek Müzakere Konseyi temsilcileri Cenevre'ye gidebilir ancak şartlarımız yerine getirilmeden müzakerelere katılmayacağız" ifadelerini kullandı. 

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'ya da eleştiriler getiren Hicab, "De Mistura, Esed'in desteklediği Rus-İran ajandasını hayata geçirmiştir. Ne Yüksek Müzakere Konseyi ne de başka gruplar Suriye halkının haklarından feragat etmeyecektir. Hiçbir surette Esed'in rehabilitasyonunu kabul etmeyeceğiz. Esed iktidarda olduğu sürece Suriye'deki savaş bitmez. Cenevre'den umudumuz yoktur" açıklamasını yaptı. 

HCN'nin Cenevre'deki barış görüşmelerine katılmak üzere tüm gerekli adımları attığını belirterek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve de Mistura'ya mektup gönderdiklerini kaydeden  Hicab, Ban'a gönderilen mektupta Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerine olumlu yaklaştıklarını fakat BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin 2254 numaralı kararının özellikle sivillere yönelik yardımlara izin verilmesi ve sivillerin hedef alınmamasıyla ilgili 12 ve 13 maddelerin uygulanması hususundaki endişelerini dile getirdiklerini, Ban'dan da cevap beklediklerini söyledi.

Yüksek Müzakere Konseyi'nin Sözcüsü Riyad Nesan Aga, Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada ise "Bakın açık konuşayım, lojistikten söz edeyim, henüz İsviçre'ye gitmemiz için vizemiz bile yok ki. Vize olmadan müzakerelere nasıl katılalım? Gerçi De Mistura bunun sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. Ancak bunun dışında taleplerimiz yerine getirilmedi. Bir uçağa bile binemiyorken nasıl Cenevre'de olacağız" diye sordu. 

Bu açıklama öncesi de Cenevre'de görüşmelerin yapılıp yapılmayacağı konusunda çelişkili açıklamalar geldi.  BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin birkaç gün içinde başlayacağını belirtirken "Müzakereler başarısız olmamalı" çağrısı yaptı. 

Yapılacak mı yapılmayacak mı?

Mistura'nın 'birkaç gün içinde' ifadesindeki belirsizlik üzerine Reuters Mistura'nın sözcüsü Khawla Mattar'a görüşmelerin ne zaman başlayacağını sordu. Mattar, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Görüşmelerin yarın başlayacağını teyit ediyorum" ifadesini kullandı. 

Ancak Al Jazeera'ye konuşan muhalifler görüşmelerin yarın başlayacağına kuşkuyla yaklaşıyor.  Muhaliflerin Cenevre için oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi'nden Selim el Muslet, Al Jazeera'ye demecinde "Biz görüşmelerin başlamasını istiyoruz. Ancak görüşmelerin başlamasının önündeki asıl engel sivillerin bombalanmasya ve aç bırakılmaya devam edilmesi" dedi. Bu durumun sürmesi halinde Cenevre'ye gitmeyeceklerini vurgulayan Muslet, "BM diplomatları benim konuştuğum muhalif kaynaklara görüşmelerin Cuma günü başlamasının beklenmediğini söylemişler" diye konuştu. 

Mistura'dan video mesaj

De Mistura, BM resmi internet sitesinden de İngilizce ve Arapça yayımlanan video mesajında, Suriye halkına hitap ederek, beş yıldır devam eden savaşı sona erdirmek amacıyla Cenevre'de görüşmelerin başlayacağını söyledi. Ölüm, işkence, bombalamalara artık son verilmesi gerektiğine dikkati çeken de Mistura, görüşmelere katılacak taraflara, Cenevre-1 ve Cenevre-2 görüşmelerinin başarısız olduğunu hatırlatarak," Bu sefer de başarısız olamayız" çağrısında bulundu.

Suriye'deki krize çözüm bulmanın zamanı geldiğini ifade eden de Mistura, mesajında Suriye halkına "Sizi asla terk etmeyeceğiz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız " dedi

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;