Afrika

Darfur'da kaçırılan görevliler serbest

Bölgede faaliyet gösteren Adalet ve Eşitlik Hareketi kaçırdığı 49 yardım görevlisini serbest bıraktı, üç Sudanlı ise hala grubun elinde.

Haberin Öne Çıkanları

'isyancı bölgesine girdiler'

'İstihbaratçı olabilirler'

Grup sözcüsü bütün barış görevlilerini serbest bıraktıklarını ancak onlara eşlik eden üç Sudanlıyı ellerinde tuttuklarını aktardı. [AFP]

Sudan’ın Darfur bölgesinde etkinlik gösteren silahlı örgüt Adalet ve Eşitlik Hareketi, kaçırdığı 49 uluslararası yardım görervlisini serbest bıraktığını bildirdi.

Grup daha önce Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği’nin Darfur için ortak misyonu olan UNAMID’e üye 52 barış görevlisini kaçırdığını söylemişti.

Grup sözcüsü bütün barış görevlilerini serbest bıraktıklarını ancak onlara eşlik eden üç Sudanlıyı ellerinde tuttuklarını aktardı. Kaçırılan 49 yardım görevlisinden 46’sının  Senegal’den diğer üçünün ise Gana, Yemen ve Ruanda’dan olduğu belirtildi.

'İsyancıların bölgesine girdiler'

UNAMID adına açıklama yapan bir sözcü ise yardım görevlilerinin Darfur’un kuzey batısından ayrılmadıklarını ve geride bıraktıkları üç sivili almak için beklediklerini bildirdi.

Silahlı grubun sözcüsü Cibril Adem Bilal yardım görevlilerinin isyancıların bölgesine neden girdiğini öğrenmek istediklerini bu nedenle onları alı koyduklarını kaydetti. Bilal, üç Sudanlının ise Sudan hükümetinin istihbarat ve güvenlik ajansından olabilecekleri gerekçesiyle alıkonulduklarını ifade etti.

Grup, Sudan ordusu için hendek kazmakla görevlendirildiğini öne sürdükleri beş Türk vatandaşını aylarca alıkoyduktan sonra şubat başında serbest bırakmıştı.

BM'ye göre 300 bin kişi öldü

BM’ye göre 2003 yılında Sudanlı isyancıların silahlanmasının ardındanh Darfur’da yaşanan çatışmalarda 300 bin kişi ölmüş olabilir. Darfur’da 2 milyon kişi ise çatışmalar nedeniyle yerlerinden oldu.

Sudan hükmeti ise ölü sayısının 10 bin civarı olduğunu ve rakamın siyasi nedenlerle abartıldığını öne sürüyor.

Geçen yıl hükümet Katar’ın başkenti Doha’da Darfur’daki isyancı gruplarla bir barış anlaşması imzalamıştı. Ancak Adalet ve Eşitlik Hareketi ve bazı gruplar anlaşmayı imzalamayı Darfur’daki problemlerin köküne inmediği gerekçesiyle reddetmişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir hakkında Sudan'ın Darfur bölgesinde sekiz sene süren iç savaş nedeniyle soykırım ve insanlığa karşı suç iddialarıyla tutuklama emri çıkartmıştı.

Güney Sudan, bölgede düzenlenen referandum sonrasında temmuz ayında bağımsızlığını ilan etmişti. Yirmi yıldır süren iç savaşı sona erdiren gelişme sonrasında, Beşir yönetimi, sınır üzerindeki silahlı örgütlere karşı mücadelesini sürdürüyor. Taraflar, bu durumdan dolayı birbirlerini suçluyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;