Suriyeli Mülteciler

Davutoğlu: 70 bin sığınmacı daha yolda

Londra'da düzenlenen Suriye'ye Yardım Konferansı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu, Halep'teki hava saldırıları sonrası Türkiye sınırında 10 bin kişinin beklediğini ve yaklaşık 70 bin sığınmacının daha yolda olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra'da düzenlenen Suriye'ye Yardım Konferansı'nda konuştu. Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Suriye halkının yanında olacağını ve açık kapı politikasını sürdüreceğini söyledi.

Suriye'den bu sabah aldığı bir haberle endişelendiğini söyleyen Başbakan, "Önümdeki yazılı metni okumadım. Şu anda kalbimden konuşuyoruz size. 70 bine yakın kişi Halep'in kuzeyinde Türkiye'ye doğru gelmekteler. Benim aklım şu an Londra'da değil. Kilis sınırında bekleyen 10 bin kişi var Halep'ten gelen. Bunun sorumlusu kim?" dedi.

AFP'nin haberine göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejimin Halep'e ilerleyişinden kaçan yaklaşık 40 bin sivil olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün insanlığa karşı iki düşman vardır; Esed rejimi ve DAEŞ terörizmi. Savaş suçu işleyenlere karşı omuz omuza durmalıyız" dedi. "Mülteciler için toplam 20 milyar dolar harcadık" diyen Başbakan, "Mülteciler bizim kardeşlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız. Onları terk etmeyeceğiz" diye konuştu.

Suriyelilerin Türkiye’de çalışma hakkı olduğunu anımsatan Başbakan, "Türkiye her zaman Suriye halkının yanında olacaktır, elinden geleni yapacaktır" dedi. "Madaya’da insanlar süt bulamıyor, ot yiyorlar açlıktan.

Suriyedekilerin yiyecek, içecek bir şeyi yok" diyen Davutoğlu, "Hepimiz sorumluyuz. Cenevre ne yazık ki çabalarımza rağmen başarılı olamadı. Ne yazık ki rejim, Cenevreye gittiğnide hava bombardımanı devam etmekteydi" dedi.

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin rejim yanlısı yabancı güçlerin saldırılarından kaçtıklarını söyleyen Başbakan, "Bu sivillere karşı savaş suçları da işlendi. Temeldeki Suriye krizini hiçbir zaman unutmamalıyız" dedi.

Öte yandan, son bir haftada Esed güçleri ve Rusya'nın Türkmendağı'na düzenlediği saldırılardan kaçıp Hatay'ın Yayladağı sınırına gelen 7 bine yakın Suriyeli Türkiye'ye alındı. Suriyelilerden bazıları Yayladağı'na bağlı Güveççi Mahallesi sınırına kurulan kampa yerleştirildi.

[Fotoğraf: AA]

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;