Göç

Davutoğlu açıkladı: Geri kabul de vize serbestisi de haziranda

İzmir’deki Başbakanlık Ofisi’nde ilk kez bir yabancı başbakan ağırlandı. Yunan Başbakan Tsipras ve Başbakan Davutoğlu görüşmesinde mülteci krizi en önemli başlıktı. Davutoğlu, "Geri kabul anlaşmasının uygulanması 1 Haziran'a alındı. Karşılığında vize serbestisi de haziranda başlayacak" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Başbakan Ahmet Davutoğlu İzmir'de görüştü. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

İzmir’deki Başbakanlık Ofisi’nde ilk kez bir yabancı başbakan ağırlandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Başbakan Ahmet Davutoğlu İzmir'de görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin soruları üzerine Brüksel'deki AB-Türkiye zirvesine değinen Ahmet Davutoğlu, "Geri kabul anlaşmasının uygulanması 1 Haziran'a alındı. Karşılığında vize serbestisi de haziranda başlayacak" dedi. Açıklamasından satır başları şöyle:

"İzmir-Selanik arasında feribot seferleri başlayacak. Ankara-Atina arasında havayolu seferleri en kısa sürede başlayacak."

"Ticaretimizin 6 milyardan 10 milyar dolara çıkmasını istiyoruz."

"Gerek Kıbrıs gerek Ege sorunlarında çözüme çok yakınız."

"Yunanistan ile bütün işbirliği alanlarını taçlandıracak şekilde kültür ve eğitim alanında da iki halkın gelecek nesillerinin geçmiş bazı olumsuz hatıralarla değil, geçmişteki olumlu hatıraları gelecek yıllara, on yıllara, yüz yıllara aktaracak, güzel irtibat kurabilmek için ders kitaplarımızın gözden geçirilmesi dâhil kültür ve eğitimde ortak bir perspektifle ortak bir tarih yazımı konusunda da çalışmalar yürütüyoruz."

"Yunan adalarından göçmenleri alacağız. Buradan da aynı sayıda ayrı göçmenleri yasal olarak Avrupa'ya göndereceğiz."

"Geri kabul anlaşmasının uygulanması 1 Haziran'a alındı. Karşılığında vize serbestisi de haziranda başlayacak."

"Suriyeli mülteciler için hazırlanan 3 milyar euroluk AB fonu gelecek hafta devreye girecek. Ayrıca ek fonlar tahsis edilecek."

"Sorumlusu biz değiliz"

Yunan Başbakan da, "On binlerce göçmenin Avrupa’ya göçünün sorumlusu Yunanistan ve Türkiye değil" dedi. Tsipras özetle şunları söyledi:

"Geri kabulün uygulanması savaş olan değil diğer ülkelerden gelen göçmenlere şu mesajı veriyor: Avrupa’ya geçişleri söz konusu olmayacak. Bu gerçeği samimiyetle bu insanlara aktarmak zorundayız. Bu noktadaki irademiz kesinlikle tamdır."

"Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı şekilde çözülmesi noktasında hemfikiriz. Kararlar BM’ye dayanmalı ve AB çerçevesinde gerçekleşecek bir çözüm olmalıdır."

"Türkiye’nin AB süreci için de, Türkiye’nin üyeliğinin stratejik olduğunu düşünüyoruz ve desteklediğimizi tekrar ediyoruz."

Kordon'da yürüdüler

İzmir'de buluşan iki lider Kordon'da yürüyüş de yapıp, simit yediler. Daha sonra da İzmir saat Kulesi'nin önünde poz verdiler.

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;