İsrail - Filistin sorunu

Davutoğlu: Corrie hakkı ayakta tuttu

Başbakan Davutoğlu 2003'te Gazze'de öldürülen Rachel Corrie'nin ölüm yıldönümünde, "Tek başına bir kadın insanlık vicdanı adına İsrail'in tanklarının karşısında dimdik durdu, öldürüldü ama hakkı ayakta tuttu" dedi.

davutoğlugrup main
Davutoğlu son günlerde tüm mesaisini partide seçim çalışmalarına ayırdı. [Fotoğraf: Zeki Öztürk/Al Jazeera]

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada 12 yıl önce Gazze'de İsrail buldozerinin altında kalarak hayatını kaybeden Amerikalı üniversite öğrencisi Rachel Corrie'ye de değindi. 

Corrie'nin "şehit edildiğini, öldürüldüğünü" ifade eden Davutoğlu, "Filistinliler'in haklarını korumak için İsrail'in zalimleri tarafından katledildi" dedi ve devam etti:

"Bütün batılıların, liderlerinin, Avrupalı liderlerin, Amerikalı liderlerinin, kamuoyu önderlerinin Rachel Corrie'nin kahramanlık hikayesinden ders almalarını bekliyoruz. Tek başına bir kadın insanlık vicdanı adına İsrail'in tanklarının karşısında dimdik durdu, öldürüldü ama hakkı ayakta tuttu. Biz ölüm yıldönümünde ona da, ailesine de şükranlarımıza buradan ifade ediyoruz. Böyle bir evlat yetişdirdikleri için. Bizim için insanlık vicdanı sözkonusu olduğunda ırk ayrımı, din ayrımı yoktur. İşte Filistin'de bu hakkı, hukuku savunan Batılı, Amerikalı bir genç hanım, aynı zamanda kadınlar günü kutladığımız bugünlerde, dünya kadınlarına da bir mesaj vermiş oldu."

"Kasten öldürüldü"

ABD’deki Evergreen Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan 23 yaşındaki Rachel Corrie, mezuniyet projesinin bir parçası uyarınca kendi kasabası Olympia, Washington ve Refah arasındaki kardeş şehirler projesine katılmak üzere Refah’a gitmişti.

Gittiği dönem aynı zamanda İkinci İntifada’nın tepe noktasına ulaştığı zamanlardı. Uluslararası Dayanışma Hareketi’nin (International Solidarity Movement - ISM) Batı Şeria’daki ofisinde iki günlük seminere katılan Corrie, İsrail ordusunun Mısır sınırındaki toplu ev yıkımlarına karşı gösterilere katılmak üzere diğer ISM üyeleriyle Refah’a gitmişti.

Bölgeye varmasının üzerinden iki ay geçmeden, 16 Mart 2003'te, Gazze'de Filistinlilere ait evleri yıkan bir İsrail buldozerinin önüne geçerek engel olmaya çalıştığı sırada ezilerek can vermişti.

Corrie'nin ailesi daha önce de "kızlarını kasten öldürdüğü suçlamasıyla" İsrail aleyhine dava açmış, davaya bakan Hayfa Bölge Mahkemesi ise ordunun olayda kusuru olmadığına hükmetmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;