Türkiye

Davutoğlu: Güzel bir tesadüf

Başbakan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili olmak için istifa etmesi hakkında konuştu ve gözaltına alınmak istenen tarihin yıl dönümünde istifa etmesini "Güzel bir tesadüf" olarak tanımladı.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: Anadolu Ajansı]

AK Parti'nin Sakarya il kongresine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra basının sorularını yanıtladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili seçimlerine girmek için görevinden istifa etmesine değindi ve şunları söyledi:

"Hakan Bey devletimize çok ciddi çabalarda çalışmalarda bulunmuş önemli bir bürokratımızdır. Bu çerçevede dün kendisi istifa dilekçesini sundu. Biz de bunu işleme koyduk. 7 Şubat olması tevafuktur (rastlantı)ve bunu anlamlı bir tevafuk olarak değerlendirilebilir. Millete hizmet etmiş insanlar bir şekilde tarihe onurla adları geçer. 7 Şubat'ta Hakan Bey'e bloke etmek amaçlı aslında Hakan Bey'e değil hükümetimize ve Başbakanımıza yapılan bir operasyondu. Orada gerek Hakan Bey'in başta Cumhurbaşkanımızın dirayetli tutumu bütün kumpasları bozdu. Daha sonra MİT TIR'larına yapılanlar devletimize yönelik yapılanların boyutunu gözler önüne serdi. Ama bu tarih de güzel bir tevafuktur diyelim."

7 Şubat'ın yıldönümü

Hakan Fidan'ın istifası, 7 Şubat 2012'de yaşan 'MİT krizi'nin yıldönümünde geldi. Anadolu Ajansı, Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiyi 07 Şubat saat 00.12'de duyurdu.

İstanbul’da Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, 7 Şubat 2012'de KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, eski Müsteşar Emre Taner'i, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırmıştı.

Şeffaflık paketi

Şeffaflık paketinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çekinceleri nedeniyle askıya alındığı, seçim sonrasına bırakıldığı iddialarına yanıt veren Davutoğlu şunları söyledi:

"Biz hiçbir ilan ettiğimiz reformu askıya almayız. Reform ve yasal çalışmalar kendi rutin şeyinde seyreder. Böyle bir askıya alınma ifadesi doğru değil. Bazı gazetelerde yer alan bu tutumu da doğrusu yadırgıyorum." 
"Tabii yasama döneminde bir, gittikçe seçimler yaklaşıyor, zamanlama itibarıyla yetiştirilememesi konusunda hızlandırıyoruz bütün süreçleri, ama bunu görmek mümkün değil. Fakat seçim sonrasına ertelendi diye bir irade bir karar yok. Çalışmalarımızı normal seyri içinde devam ettireceğiz. Bu yasama dönemine yetişirse bu yasama dönemine çıkar, yetişmezse mutlaka istişarelerle birlikte en kısa zamanda çalışmalarını sürdürürüz. Ama şu andaki perspektifimiz bu yasama dönemine yetiştirebilmek."
 
14 Ocak’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'kamuda şeffaflık paketi'nde Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlarının bile TBMM'ye mal bildiriminde bulunması zorunluluğu, imar planlarında oluşan değer artışlarından doğacak olan gelir düzenlemesi bulunuyordu.
Davutoğlu paketteki değer artış düzenlemesinin hemen yürürlüğe gireceğini şu sözlerle ifade etmişti:
“Kanun Meclis'e gidene kadar birileri bundan faydalanmak isteyebilir, bu değer artışları o sebeple bugünden itibaren geçerlidir. Bu bir aylık sürede herhangi bir insiyatif kullanarak bu dönemde bir belirsizlik söz konusu olmayacak.”
Erdoğan rahatsız mı?
Hürriyet gazetesinin Cuma günkü haberine göre, 15 Ocak’ta AK Parti'nin grup başkanvekillerini ve yönetim kurulu üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlayan Erdoğan, paketin özellikle mal bildirimi ve imara ilişkin düzenlemelerine itiraz ederek, “Mal bildirimini il, ilçe başkanları düzeyine indirirseniz, bu görevi üstlenecek kişiyi bulamazsınız. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifidir. İmarda yapılan düzenlemelerin bu sektöre zarar vermemesi gerekir” dedi.
Canikli "Seçim sonrasına" demişti
NTV’de bir programa katılan Gümrük Bakanı Nurettin Canikli 'şeffaflık paketi' ile ilgili şöyle konuşmuştu:
“Zaten planlanırken özellikle yasal düzenleme gerektiren bölümlerin bu dönem yetişmeyeceği çok açıktı. Orada esas olan kararlılıktır. Kamuoyuna taahhütte bulunmuştur hükümetimiz. Esas olan seçimden sonra hayata geçirilecektir. Zaten yasalaştırılması konusunda zaman konusunda bir açıklama yapılmamıştı.”

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;