Türkiye

Davutoğlu PKK’yı işaret etti

Ankara saldırısında yaralananları ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, "Bölücü terör örgütünü işaret eden neredeyse kesinleşmiş bulgular var" dedi. Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş da saldırganlardan birinin ‘bir kadın canlı bomba’ olduğunu söyledi.

Konular: Türkiye

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İbni Sina Hastanesi’ne giderek Ankara'daki saldırıda yaralananları ziyaret etti. Ziyareti sonrası basına konuştu:

Terörist ya da teröristler üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Bu hain saldırının kaynağı açık şekilde tespit edilmiştir. Fail ve arkasındaki güçler açıkça ortaya konacak ve tespit edilecektir. Bütün bir ağ ortaya çıkarılıyor. Elimizdeki bilgileri paylaşırken ondan dikkatli oluyoruz. Kaynağın tespitini müteakip TSK Kuzey Irak’ta kapsamlı operasyon gerçekleştirdi. Bölücü terör örgütünü işaret eden neredeyse kesinleşmiş bulgular var.

37 ölüm var. Birisinin saldırgan olduğu kesinleşti. Şu ana kadar saldırıyla ilgili olarak 11 kişi gözaltına alındı.

Bu terör saldırılarının hedefi bütün milletimizdir. Evine gitmek için otobüs bekleyen, arabalarıyla sevdiklerinin yanına giden insanlara karşı böyle bir saldırı gerçekleştirenler insan olamazlar. Barbarlığın en alçakçasını yapmışlardır. Kesinlikle hedeflerine ulaşamayacaklar. İdeolojik gerekçesi ne olursa olsun, bu saldırının bütün toplumu hedef aldığını bütün çevrelerin söylemesi önemlidir.

Her seferinde terör saldırılarından sonra ortak tavır için çağrıda bulunduk. Ama maalesef bu çağrılara istediğimiz ölçüde cevap gelmedi hiçbir zaman. Ümit ederiz bu sefer bütün partiler terörü lanetleme konusunda ortak bir tavırda buluşurlar.

Türkiye 23 Temmuz’dan bu yana pek çok terör örgütüne karşı mücadele ediyor. Hâlâ terörü mazur göstermek çabasında olanların millete hesap vermesi gerekiyor.

'Bir kadının canlı bomba olduğu kesin'

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuştu:

“Türkiye 22 Temmuz’dan bu yana terör saldırıları silsilesi içinde. Bunlar yalnızca canlı bombalar değil, bir takım yerlerden ciddi lojistik destek aldıkları, güç devşirdikleri belli oluyor. Bu saldırı, ülkemizdeki kardeşliğe, demokrasiye yapılmış hain, alçakça bir saldırıdır. Demokratik düzenin ortadan kaldırılmasını isteyen çevreler olabilir, insanların birbirine girmesini isteyen çevreler olabilir. Bunlar terörü kullanır. Saldırılar, birlikte yaşama irademize ve ortak gelecek tasavvurumuza yöneliktir.

Dün akşamki saldırılar sonucu 37 kişi vefat etti. Bunlardan 35'i ailelerine kimlikleri tespit edilerek teslim edildi. Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir. Kimliği konusunda herhalde bu akşam gece saatlerine kadar DNA testleri karşılıklı olarak kontrol edilerek yapılacak ve kesinleştirilecektir diye ümit ediyoruz. Bu çerçevede ikinci bir erkek şahsın da kimliği henüz tespit edilememiştir. Onunla ilgili olarak da hem kimliğiyle ilgili farklı alternatifler vardır. Ama kesinleşmediği için 'şu kimlik sahibidir' dememiz doğru değildir.

Geçen seferkinden farklı bir olay. Seyir hâlinde bir araç, plakasında sorun yok.”

Ortak deklarasyon çağrısı

"Herkesi sesinin yettiği kadar bu işi lanetlemeye, bu işin arkasındaki odakları kınamaya davet ediyoruz. Kimse mazeret üretmesin. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan bütün partilerin yine bir araya gelerek terör saldırısı karşısında ortak bir deklarasyon yayınlamasının, Türkiye kamuoyunun içine itilmeye çalışıldığı bu ortamda önemli bir mesele olacağını ve Türkiye kamuoyunda teröre karşı ortak bakış açısı oluşturacağına inanıyoruz. Bugün Başbakanımızla görüşen MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye teşekkür ederiz."

Emniyet Müdürü sorusu

Kurtulmuş, Al Jazeera muhabiri Didem Özel Tümer’in “Ankara’da son 5 ayda 3 saldırı gerçekleşti. Bu süre içerisinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde vekaleten görevlendirme var. Asaleten görevlendirme yapılmamasının nedeni nedir?” sorusuna yanıt verdi: 

"Herhangi bir emniyet müdürünün atanması meselesi, ilgili bakan arkadaşımızın ve ilgili kurumun tasarrufudur. Ama bürokraside temel bir kural var. Vekil asil gibidir. Herhangi bir kimse vekil oluyor diye sorumlulukları azalıyor değil. Vekaleten herhangi bir görevi yürüten kişi aynen asaleten yürüten kadar o işin sorumlusudur. Ne bir fazladır, ne bir eksiktir. Kimse şöyle bir yanlış algı içinde olmasın, emniyet müdürü vekil diye sorumlulukları az bir emniyet müdürü yok karşımızda"

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;