HDP

Demirtaş: Cenazeleri dağıtıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cizre'de operasyon düzenlenen bölgede "70'le 90 arası insan olduğunu" söyledi, “Kanaatimiz odur ki bu insanların hepsi öldürüldü. Tahminimize göre, cenazeleri şimdi yıkık evlere, binalara, sokaklara dağıtıyorlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş [Fotoğraf: AA]

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Demirtaş, Cizre'de düzenlenen son operasyonla ilgili konuştu.

Güvenlik güçlerinin operasyon düzenlediği Cizre’de ‘vahşet ortamı’ yaşandığını söyleyen Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“20 gündür Cizre'deki bir vahşet ortamından bahsediyoruz. Durum şudur, o sokakta birkaç binada toplam sayıları 70-90 arası olan insan var. Bunların büyük bir kısmı sivil. Bir kısmı henüz Cizre'de yasak ilan edilmemişsen oraya gitmiş üniversite öğrencileri, bir kısmı Cizre halkı. Cizre'de operasyon bitmiş durumda. Fakat bu sokakta 20 günden bu tüm özel harekât güçleri, tanklar toplar bir abluka yaratmış durumda. Sürekli tank, top atışı yapıyorlar. Bir çatışma yok. Tek taraflı atış yapılıyor.

Bir kalıyor HDP'liler. Onları da kamuoyu önünde hem siyasi hem idari hem hukuki linçe tabi tutup, müdahaleyi yapacağız demişler. Cizre'de durum budur. Cizre şimdi yakın zamandaki Suruç, Ankara, Roboski gibi aleni katliam olarak tarihe geçiyor.

Biz gidelim alalım, 300 metre ana caddeye yürüyecekler. Ne diyorlar, HDP'liler üst düzey PKK'lileri kurtarmaya çalışıyor. Kirli propaganda olarak bunu kullanıyorlar.

20 gündür bir hükümet, devlet herkesin gözünün içine bakarak katliam yapıyor. Kanaatimiz odur ki bu insanların hepsi öldürüldü. Bunu açıklamıyorlar, çünkü hepsinin sağ olduğunu biz ispatlamıştık. Tahminimize göre cenazeleri şimdi sokaklara dağıtıyorlar. Yıkık evlere, binalara. Dün cenazeleri almaya giden belediye cenaze hizmetleri biriminde, beraberinde polis yetkilileri de vardı.”

Demirtaş, Kürtlerin Türklere düşman olmadığını söyledi. “Böyleymiş gibi davranın bir hükümetimiz var. 1 Mart tezkeresini çıkartabilseydik bugün Kuzey Irak da olmazdı deyip, Güney Kürdistan Federasyonu’nu düşman göstermeye çalışıyor. Türkiye'de zaten HDP üzerinden Türkiye'deki Kürtleri yeri geldiğinde Türk, yeri geldiğinde İslam düşmanı gibi göstermeye çalışan bir AKP anlayışı var. Türk toplumu bu doğruymuş gibi inanırsa çok büyük bir tarihi fırsatı kaçıracağız” diye konuştu.

'Neredeyse 30'lara dönüldü'

HDP lideri, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı "Terörle Mücadele Eylem Planı"nı da eleştirdi:

“Sivil siyaset bir kez daha derin devlete teslim oldu. Yaşam ve barış hakkını savunan herkes vatan haini ilan edildi. 1990'lara demiyorum 1930'lara neredeyse dönüldü. Başbakan'ın açıkladığı masterplan 1930 ruhuyla örtüşüyor. Şark ıslahat planı ile benzerlikler var. O gün yeni bir ruhtan söz edenler, bugün de aynısını yapıyor.

Başbakan ne söylediği çok da anlaşılmayan bir belge açıkladı. Öyle zannediyorum ki akşama doğru da bu belgenin etkisi uçtu gitti. Uyduruk olduğunu, yere basmadığını bizden daha çok kendileri biliyor. İçinde barış yok, insan yok. Tek bir cümleyle bile yok.”

"Başkanlığa razı etmek için..."

Demirtaş, Türkiye’deki parlamenter sistemin ‘başkanlığa razı etmek için’ işlemediğini söyledi:

“Halen parlamentonun gündeminde iç savaş sorunları, Suriye savaşı, Türkiye'nin bölge savaşına adım adım ilerliyor olması yok. Parlamentomuz var bir seçim yaptık ama işleyen bir parlamenter sistem yok. Parlamentonun çalıştırılmamasının özel bir nedeni var. Başkanlığa razı etmek için tezgâh hayata geçiriliyor. Bakın parlamento işlemiyor, sorunumuzu çözemiyoruz diyorlar.

Oysa tüm eksiklere rağmen parlamentoyu çalıştırabilsek, yasalar çıkarabilsek her halükarda şu parlamentodan sivil demokratik anayasa çıkarıp, özgürlükçü yasalar yapabiliriz.”

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;