HDP

Demirtaş: Hukuk çerçevesinde hesabı sorulacak

HDP lideri Demirtaş, Cizre’de ‘savaş suçu hâli’ olduğunu söyledi. “Hükümet zannediyor ki bütün bunların üzerini örtmek kolay olacak. Hayır. Bütün bunların hukuk çerçevesinde mutlaka hesabı sorulacak” dedi.

Konular: HDP, Türkiye, PKK

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş DİSK'in 15. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Cizre'deki operasyonlar hakkında şöyle konuştu:

“Cizre'de son 20 gün içerisindeki ablukada kaç kişinin öldürüldüğünü bilmiyoruz. Tam rakam yok çünkü orada sağlıklı hiçbir işleyiş yok, hukuka dair hiçbir işleyiş yok. Cenazelerin birçok ile dağıtıldığını duyuyoruz sadece. Aileler il il geziyorlar, çocuklarını teşhis etmeye çalışıyorlar. Ailelere ayrıca bir manevi işkence neredeyse uygulanıyor. Yani tam bir savaş suçu hali var orada. Hükümet zannediyor ki bütün bunların üzerini örtmek kolay olacak. Hayır. Bütün bunların hukuk çerçevesinde mutlaka hesabı sorulacak. Suç işleyen kim varsa. Nasıl ki bir genç suç işlediğinde gereğini yapıyorlarsa, bir hükümet yetkilisi de suç işlediğinde elbette ki onun arkasını bırakmayacağız, peşini bırakmayacağız, gereği yapılıncaya kadar uğraşacağız" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, dün Cizre’de 'operasyonel faaliyetlerin sona erdiğini' açıklamıştı. Âlâ, "Bundan sonra arama tarama faaliyetleri devam edecek, sokağa çıkma yasağı bir müddet daha devam ettirilecek" demişti.

Bugün açıklama yayımlayan Genelkurmay Başkanlığı da 14 Aralık'tan beri sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cizre'nin tamamının kontrol altına alındığını duyurdu. Cizre’deki operasyonda toplam 619 PKK’lının öldürüldüğünü belirtti.

Kaynak: Al Jazeera ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;