HDP

Demirtaş: PKK’ye yaptığının binde birini IŞİD’e yap

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, PKK ile IŞİD'i ve tüm örgütleri bir tuttuklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu'na, "O zaman PKK’ye yaptığının binde birini IŞİD’e yap hadi. IŞİD’e buradan bir mermi atmış değilsiniz" dedi.

Konular: Türkiye, PKK, HDP
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş [Fotoğraf: AA]

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ve hükümete eleştirilerini sıraladı. Demirtaş, "'Bizim için PKK ile IŞİD aynıdır' diyor. E hadi o zaman PKK’ye yaptığının binde birini IŞİD’e yap. IŞİD’e buradan bir mermi atmış değilsiniz. Sonra çıkıp bize PKK’nın uzantısı diyeceksin. Sizden daha terör uzantısı parti mi var, IŞİD’in uzantısı sizsiniz. AK Parti IŞİD’in uzantısıdır, net" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz hangi askerin polisin cenazesi üzerinden duyguları sömürdük. Hepsi bizim acımızdır. Biz güvenlik güçlerini düşman olarak görmedik.  Fakat siz bu halkın acılarına sahip çıkmadınız. Sizin faşist anlayışınızı düşman gördük. Siz ne yaptınız, katlettiğiniz kadınların çıplak bedenlerini teşhir ettiniz. Polis araçların arkasına cesetleri takıp sürüklediniz."

"'Allah da bizden yana' diyor. Allah sizin belanızı vermiş. İçine düştüğünüz durumun farkında değilsiniz. Tek kaybeden sizsiniz Suriye’de. Ülkeyi bak nereye getirdiniz. Kardeşimiz dediğiniz Kürtlerle bak ne hâle geldiniz, neyi başardınız? Suriye’de barış olsun diye şimdi uğraşılıyor. Bunlar olmasın diye bastırıyor. Razı değiller çünkü. Hayali neydi, Şam’da selefi bir iktidar olacak. Böylece AKP Ankara’dan Mısır’ı, Suriye’yi, bütün kuzey Afrika’yı yönetecek… İslâm dünyasının halifeliği demek. Hayâl buydu."

"Kışın Rus uçağını düşürürken yaz geleceğini bilmiyor muydunuz?"

"Turizm eylem planı açıklıyor. Neden, turizm çöktü mü? Kışın Rus uçağını düşürdüğünüzde yaz geleceğini bilmiyor muydunuz? Kışın savaş çıkarırken, kıştan sonra bahar geleceğini bilmiyor muydunuz? Türkiye tek başına turizmle ayakta kalabilecek bir ülkedir. Ama gözünü başka ülkelere dikersen, eldeki de gider."

"Ankara’da güvenliği nasıl sağlayacakmış, TOMA sayısını 70’e çıkarmış. Ankaralılar artık rahat uyuyabilir. Utanç verici. Devletimiz tehdit altında diyor, halk umurunda değil."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;