Türkiye

Demirtaş: Senden daha sahte hoca görmedik

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Cumhurbaşkanı, Başbakanı çıkıp, 'Biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik' diyor. Biz de katılıyoruz bu söze" dedi; "Senden daha sahte hoca da görmedik" diye de ekledi.

Konular: Çözüm süreci
Selahattin Demirtaş
Demirtaş, yarın İslami kesimden temsilcilerle görüşecek. [Fotograf: Zeki Öztürk/AJT - Arşiv]

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Mersin İl Teşkilatı'nın kongresinde konuştu. Hükümeti eleştiren Demirtaş, "Kalbinde Allah korkusu olan insan zulüm yapamaz. Hırsızlık yapamaz. Rüşvet yiyemez. Yolsuzluk yapamaz ama Allah korkusu olanlar yapamaz. Bunlar değil. Bunlardaki eksiklik buydu işte" dedi. Hükümetin din sömürüsü yaptığını savunan Demirtaş, "Halen bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı çıkıp, 'Biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik' diyor. Biz de katılıyoruz bu söze. Doğru, biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik. En başta sen olmak üzere. Senden daha sahte hoca da görmedik" dedi. 

"HDP Başbakanlığı istiyor"

Her türlü baskı ve sindirmeye direnecek güçte olduklarını söyleyen Demirtaş, "İftiralarla bizi yıpratmaya çalışsan da gümbür gümbür geliyoruz. HDP Başbakan'dan bir şey talep etmiyor artık. HDP Başbakanlığı istiyor. Biz başbakan olacağız, kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kendilerinden "kuzu" gibi olmalarını istediğini savunan Demirtaş şöyle devam etti:

"Biz çalışacağız, vergisini vereceğiz, yoksul, aç ve işsiz olacağız. Kimliğimiz inkâr edilecek. Dinimiz, inancımız, mezhebimiz ayaklar altına alınacak, itiraz edemeyeceğiz. Biz gecekonduda yaşayacağız, 'Akşam eve bir lokma ekmek götürebilir miyiz?' diye kafamızda kırk tane soruyla dolaşacağız. Onlar altın bardaklarda, saraylarda su içecek. Biz itiraz etmeyeceğiz, öyle mi? Bu işte bir yanlışlık var. Bunu düzeltmemiz lazım. Onu kim düzeltecek biliyor musunuz, siz düzelteceksiniz. İşte bu partiyle düzelteceksiniz. HDP bunun partisidir. HDP bunun için yola çıkmış bir partidir."

Demirtaş seçimlerde iddialı olduklarını belirterek, "Biz işimizi yapıyoruz. Bizim işimiz sizi eleştirmek ve iktidardan düşürmek. Onları eleştiren herkesten ödleri kopuyor. Ben anlayabiliyorum onları. Empati yapabiliyorum. Onların yerinde olsam ben de korkardım. Korkulmaz mı bu partiden? Bu ezilenlerden, bu halktan korkulmaz mı? Korksunlar iyidir çünkü el mi yaman, bey mi yaman; az kaldı, göreceğiz. Her yerde coşkuyla, heyecanla çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;