Suriye'de iç savaş

"Derhal serbest bırakılmalı"

Al Jazeera Medya Ağı, Mısır yönetimi tarafından tutuklanan gazetecisi Mahmut Hüseyin’e yöneltilen tüm suçlamaları reddederek onun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Al Jazeera Medya Ağı, Mısır yönetimi tarafından tutuklanan ve "Yalan haber yaparak Mısır'da kaos yaratmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla hapsedilen gazetecisi Mahmut Hüseyin’e yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. Hüseyin'in derhal serbest bırakılması talep edildi.

Katar’da Al Jazeera bünyesinde çalışan Mısır vatandaşı Gazeteci Mahmut Hüseyin, yıllık izni nedeniyle ziyarete gittiği Mısır’da tutuklanmıştı.

Havalimanında 15 saat boyunca gözaltında tutulan Hüseyin, daha sonra Devlet Güvenliği İdaresi’ne teslim edilmişti. Orada da birkaç saat bekletilen Hüseyin önce evine götürüldü. Orada iki kardeşi de gözaltına alınan Hüseyin, bilinmeyen bir yere götürüldü.

Mısır Başsavcılığı, soruşturma kapsamında Hüseyin’in 15 gün tutuklanmasına karar vermişti.

Başsavcılık, gazetecinin Al Jazeera ile komplo kurarak Mısır devletini ve kurumlarını hedef aldığını öne sürmüştü. Al Jazeera, bunun sanık haklarına açık bir ihlâl olduğunu söylemişti.

Avukatsız 'itiriaflar'

Mısır devlet televizyonu ve başka özel kanallar, avukatıyla görüştürülmeyen Hüseyin’e ait görüntüler yayınlayarak ‘itiraflar’ verdiğini iddia etmişti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Pazar günü konuyla ilgili bir açıklama yaparak Al Jazeera’nin Mısır’ın içinde bazı unsurlarla işbirliği yapmak suretiyle fitne yaratmak ve devlet kurumlarına karşı provokasyon yapmak istediğini iddia etmişti. Al Jazeera bu açıklamayı kınayarak Hüseyin’e yöneltilen tüm suçlamaların asılsız olduğunu vurgulamıştı.

Al Jazeera, Mısırlı yetkililerin iddia ettiği gibi Hüseyin’in muhabirler departmanı koordinatörü değil haber yapımcısı olarak çalıştığını söylemişti.

Al Jazeera, Hüseyin’in yasa dışı faaliyetler içerisinde olsaydı Mısır’a havalimanı yoluyla gitmeye cesaret etmeyeceğini ifade etti.

Kaynak : Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;