Türkiye

'Dersim kazısı'nda 13 insana ait kafatası bulundu

Dersim İsyanı'ndan sonra düzenlenen harekâtta, Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin kurşuna dizilerek öldürüldüğü iddialarına ilişkin sürdürülen kazı tamamlandı. Şu ana kadar 13 kafatası, kemik parçaları ve iki mühür bulundu.

Konular: Türkiye
Hozat'taki kazılar savcı gözetiminde iki gündür devam ediyor. [Fotoğraf: DHA]

1938 Dersim İsyanı sonrasında düzenlenen harekâtta hayatlarını kaybeden yakınlarının gömüldüğünü düşündükleri alanda anıt mezar yaptırmak için kazı yapan Canan ve Baran ailelerinin kemiklere rastlayıp durumu adli makamlara bildirmeleri üzerine başlatılan kazı tamamlandı.

Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile bireylerinin gösterdiği alanda uzman ekipler tarafından yapılan kazının tamamlandığını belirterek, "Kazılarda bütünlük arz eden 13 kafatası, yüzlerce kemik parçaları, boş mermi kovanları, cep aynaları, üzerinde ‘Hasan’ ve ‘Halil’ yazılı iki mühür bulundu" dedi.

Hozat ilçesine bağlı Karabayır köyünde, Hozat Cumhuriyet Savcısı Hasan Toy denetiminde sürdürülen kazı çalışmalarında Salı günü 8 insana ait kafatası ve kemikler bulunurken, Çarşamba günü de 2 kafatası daha bulunmuştu.

Kazılarda insanlara ait takılar ve bazı eşyalar da bulunurken, eşyalar koruma altına alınarak Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek.

Kayıplar arasında yer alan ve o dönem ismi Bargini olan Karabakır köyünün muhtarı Hasan Canan'a ait muhtarlık mührü de kemiklerin yanında bulundu.

Uzmanlar şu ana kadar rastlanan en önemli delilin muhtar Hasan Canan'a ait mührün bulunması olduğunu, bu durumda kemiklerin 24 kişiye ait olma olasılığının çok güçlendiğini söyledi.

Kazı çalışmalarını köylüler ve ölenlerin yakınları da kazı bölgesine giderek takip etti. 

Canan ve Baran ailelerinin iddiasına göre, yakınlarının öldürüldüğü olay 14 Ağustos 1938 tarihinde meydana geldi. Dersim Harekâtı sırasında aralarında kadın ve çocukların da olduğu 24 kişi Saka Sure mevkiinde öldürüldü. Öldürülenler toplu halde gömüldü.

Olay yerinde kazı yapılması için yaptıkları ilk başvuru, zamanaşımı nedeniyle reddedilen aileler Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme, Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararını kaldırdı. Mahkeme olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmederek kazı yapılmasını kararlaştırdı.

Kaynak: DHA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;