Motor sporları

'Devalüasyon Bakü'deki yarışı etkilemez'

Azerbaycan Haziran ayında tarihinde ilk kez bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapacak. Yetkililer dünya ekonomisinde yaşanan kriz ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle yaşanan devalüasyonun yarışı etkilemeyeceği görüşünde.

Bakü'nün en güzel yerlerinden Milli Park yürüyüş için de son derece ideal. [AFP]

Dalgalı kur sistemine geçen Azerbaycan’ın para birimi manat, Aralık ayında euro ve dolar karşısında yüzde 47 değer kaybetti. Bu, 2015'te ülkede yaşanan ikinci devalüasyon olmuştu.

Bakü'de düzenlenecek yarışın organizatörlerine göre devalüasyon bu büyük spor etkinliğini etkilemeyecek:

"Avrupa Grand Prix'i için bütçe ABD doları olarak onaylandı. Sonuç olarak yarış bütçesinde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz"

Formula 1 son dönemde özellikle Doğu'ya doğru kaymaya başladı. Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bu büyük organizasyona genelde Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi petrol zengini ülkeler ev sahipliği yapmaya başlamıştı. 

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;