Türkiye

Devir teslimin yabancı konukları

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'nde Abdullah Gül'den görevi teslim aldığı törene 15 ülkenin cumhurbaşkanı ve devlet başkanı ile 12 ülkenin başbakanı katıldı. Gül, konukları kapıda karşıladı.

El Tani Gül main
Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani de tören için Ankara'ya geldi. [Fotoğraf:Zahidin Köşüş/Al Jazeera]

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi devraldığı tören için 15 ülkenin cumhurbaşkanı ve devlet başkanı Ankara'ya geldi. Meclis'teki törende Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Etiyopya, Kazakistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Moldova, Somali, Togo, Türkmenistan, Ukrayna ve Benin cumhurbaşkanı/devlet başkanı düzeyinde temsil edildi.

Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani de tören için Ankara'da. Azerbaycan, Çad, Fas ve Romanya'nın da bulunduğu 12 ülke başbakanı, 7 ülkenin ise başbakan yardımcıları törende hazır bulundu. Afganistan, Brezilya, Filistin, Macaristan, Özbekistan, Tunus ve Venezuela'nın da aralarında olduğu 35 ülke ise bakan seviyesinde temsil edildi. Arjantin, Rusya ve Sırbistan'ın ise Meclis Başkanları törene katıldı. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konukları kapıda karşıladı. Gül konuklarıyla töreni takip eden kameralara samimi pozlar verdi.

Törene ABD Başkanı Obama'yı temsilen ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily'nın katılacağı Salı günü Beyaz Saray'dan duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninde OECD, AGİT gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri de yer aldı.

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;