Kürt sorunu

'Devlet tarafından gerçekleştirilmiştir'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara’daki saldırıyla ilgili olarak devleti eleştirdi. "İstifa etmediklerine göre ortaya çıkan tablodan dolayı çok memnunlar. Bu, devletimize ve milletimizin birliğine yapılmış bir saldırı değil. Devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin genel merkezinin önünde Ankara’daki saldırıyla ilgili konuştu. Patlamayı, "Karanlık, derin, dış güçlerin" yaptığına inanmadıklarını söyleyen Demirtaş, "Örneğin bunların parmağı yoksa, hiç değilse önleyemedikleri için haysiyetli tek bir yönetici istifa etmez mi? Etmediklerine göre ortaya çıkan tablodan dolayı çok memnunlar. Bu, devletimize ve milletimizin birliğine yapılmış bir saldırı değil; devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Demirtaş, Rize’de yerel bir gazetenin düzenlediği ‘teröre lanet’ mitingine katılan Sedat Peker'in "Büyük hata yapıyorlar. Hatalarını fark ettikleri zaman her şey için çok geç olacak. Nehirler dolusu kanları aktıkları zaman anlayacaklar. O zaman içimizden çıkacak iyi niyetliler bize 'merhametli olun' diyecekler" ifadelerini isim vermeden eleştirdi:

"Bir çete liderinin çıkıp, güven içerisinde devlet olanağıyla miting yaparak kan akıtacağını ilan etmesi son derece başarılı bir miting olarak gerçekleşebiliyorsa ve bizler, barış isteyenler olarak barış sesimizi bile meydanlarda haykıramıyorsak; orada devlete, milletimizin bütünlüğüne bir saldırı yoktur. Devlet tarafından millete bir açık saldırı vardır. Bizim açımızdan nettir.

Başsavcılar araştıracaktır, yayın yasağı konulmuş. Üstünü örtmeye çalışacaklardır. Türkiye kamuoyunda vicdanı ve onurunu yitirmemiş her insan bu acıyı yüreğinde hissedecektir.

Sevinenler de vardır, sosyal medyadan izliyoruz. Hatta partimizi suçlayanlar var, kendi kendimizi bombaladığımızı açıkca yazan AKP yöneticileri vardır. Ben onlara şunu söylemek istiyorum; Biz birlikte yaşamayı savunan bir partiyiz. Ama o birlikte yaşamın içinde sizin gibi alçaklar yoktur. Biz bu ülkedeki onurlu, haysiyetli, ezilen bütün toplumsal kesimleriyle bir arada yaşayacağız diyoruz. Katillerle, saçından ayak tırnağına kadar kana bulaşmış olanlarla ne kardeşlik olur, ne birlikte yaşam olur. Bunlara karşı ancak mücadele edilir. Bugünlerde böyle atlatılacak. Bütün bu acıları da ancak böyle dönemlerde ezilenlerin dayanışması ve birliğiyle atlatabiliriz."

Demirtaş, sorumluların ortaya çıkarılacağına dair bir beklentileri olmadığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Tek bir haysiyetli yönetici yok ki istifaya çağıralım. Keşke olsaydı. Sorumluların ortaya çıkacağına, çıkarılacağına dair bir beklentimiz yok. Adana, Mersin il binalarımız bombalandı. Diyarbakır mitingimiz bombalandı. Suruç katliamı yapıldı. Şu dakikaya kadar tek bir sorumlu ortaya çıkarılmış değil.

Bir tek tweet attı diye gece yarısı evini basıp o kişiyi bulabiliyorlar, tutuklayabiliyorlar. Sarayın emriyle operasyon yapıyorlar. Tek bir cümlesinden dolayı insanları içeri atıyorlar. Fakat 150'ye yakın insanı biz seçim öncesi ve sonrası saldırılarda, açıkça yapılan katliamlarda kaybettik. Sorumlu ortada yok, etkili bir soruşturma yok. Bununki de olmayacak. Bizim açımızdan karanlık, derin güçlerin, dış güçlerin yaptığı bir olay değil."

'Yargı önüne çıkacaksınız'

"Bundan sevinen, beslenenlerle bir kardeşlik hukukumuz yoktur, olmaz. Kan dökeceğiz diye meydanlarda dolaşıp, devletin beslediği çetelerle kardeşlik hukukumuz yok, olamaz. Hesabı sorulacak, yargı önüne çıkacaksınız. İstihbaratçı mısınız, Başbakan mısınız, vali misiniz, savcı mısınız bilemeyiz. Ama bu olayın önlenmemesi ve bu katliamın sorumlularının açığa çıkmaması konusundaki her sorumluluğunuzdan dolayı yargılanacaksınız. O günler gelecek, inşallah hep birlikte göreceğiz. Ellerinize o kelepçeler takılacak ve bugün gençleri ensesinden tutup polis aracına bindirdiğiniz gibi, inşallah bunların sorumluları da o kelepçeli elleriyle halkın huzurunda cezaevine konulacak; hesabını bedelini ödeyene kadar da çıkamayacaktır."

HDP lideri, "Yabancı ülke liderleri Cumhurbaşkanını, Başbakanı taziye için arıyorlarmış, bizim için bu taziyeler boştur, taziye sahibi halktır" ifadesini de kullandı.

'Hepsinin hesabı hukuk çerçevesinde sorulacak'

Demirtaş, yaralıların kaldırıldığı Numune Hastanesi’ni ziyareti sırasında şöyle konuştu:

Demirtaş, Ankara Numune Hastanesi'nde konuştu. [Fotoğraf: Al Jazeera-Zahidin Köşüş]

"Bu günleri atlatacağız. Bizi iyileştirecek en güçlü ilaç moraldir, umuttur. Bizde yok edemedikleri de budur. Bu barbarların gözümüzde umudu ve heyecanı gördükleri an, çıldırdıkları andır. Onu asla silmeyin, umudu kaybetmeyin. Biz, bu ülkede barış isteyenler, kazanacağız. Bundan emin olun, İçinizi rahat tutun. Acımız, öfkemiz büyük ama hesap soracak kadar gücümüz ve cesaretimiz vardır. Bunların hepsinin hukuk çerçevesinde hesabı sorulacak. Gizli saklı bir katliamla değil; aleni bir katliamla, Diyarbakır ve Suruç’un devamıyla karşı karşıyayız."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki patlamayla ilgili daha önce "Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç'un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır" demişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;