Suriye'de iç savaş

Dışişleri: ABD ve Rusya bilgilendirildi

Türkiye'nin Irak ve Suriye'de PKK ve YPG hedeflerine düzenlediği hava harekâtının IŞİD'e karşı koalisyon tarafından onaylanmadığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'a Dışişleri'nden yanıt geldi. Dışişleri Sözcüsü Müftüoğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ABD'li ve Rus mevkidaşlarını bilgilendirdiğini söyledi.

[Fotoğraf: AA]

dışişleri bakanlığı sözcüsü büyükelçi hüseyin müftüoğlu, abd dışişleri bakanlığı'nın, türk hava kuvvetleri'nin suriye ve irak'ta pkk/pyd/ypg hedeflerine yönelik operasyonunun "yeterince eşgüdüm yapılmadan" gerçekleştiğine dâir ifadeleri hakkında açıklama yaptı. sözcü müftüoğlu sorular üzerine, "terör örgütünün irak ve suriye'nin kuzeyinde sınırımıza mücavir iki bölgedeki mevzilerine yönelik 25 nisan tarihli hava operasyonu öncesinde, abd ve deaş'la mücadele küresel koalisyonu ile rusya federasyonu gerek askeri, gerek diplomatik  kanallardan bilgilendirilmiştir" dedi.

türkiye'nin irak ve suriye'de pkk ve ypg hedeflerini vurmasıyla ilgili konuşan abd dışişleri bakanlığı sözcüsü mark toner, hava harekâtının işid'e karşı koalisyon tarafından onaylanmadığını söylemişti. toner, hava harekâtından dolayı "derin endişe" duyduklarını ve bu endişelerini türk hükümetine ilettiklerini belirtmişti.

müftüoğlu'na göre operasyon öncesinde, suriye ve irak’a yönelik operasyonlar arasında çakışmalara sebep olmamak için ikili düzeyde hayata geçirilen askeri düzenlemeler çerçevesinde, abd ve rusya askeri ataşelerine ankara'da askeri makamlarca bilgi verildi.

ayrıca genelkurmay başkanı orgeneral hulûsi akar'ın abd'li ve rus mevkidaşlarıyla birer telefon görüşmesi yaptığını aktaran müftüoğlu, "deaş'la mücadele küresel koalisyonu'nun hava harekâtlarının yönetildiği merkez olan katar’daki birleşik hava harekât merkezi'ne (caoc) bilgi iletildi" dedi.

müfüoğlu, abd ve rusya'nın ankara’daki büyükelçilikleri kanalıyla diplomatik yoldan da gerekli bilgilendirmenin yapıldığını vurguladı.

müftüoğlu: türkiye terörün her türlüsüyle mücadelesini sürdürecek

dışişleri sözcüsü ayrıca şunları söyledi:

"esasen terör örgütünün ülke ve sınır güvenliğimize irak ve suriye'nin kuzeyinden yönelen eylemlerine misliyle mukabele etme kararlılığımız ve sınırımızın suriye ve irak bölümünün 30 kilometreye kadar olan derinliğinde deaş'a karşı harekat icra eden üçüncü tarafların terör örgütünün mevzi, eğitim kampı ve faaliyet bölgelerinden uzak durmaları yolunda gerekli uyarılar da bir süre önce gerek askeri, gerek diplomatik kanallardan abd ve rusya federasyonu nezdinde yapılmıştı. türkiye, bir yandan içinde yer aldığı deaş'la mücadele küresel koalisyonu'nun deaş terör örgütünün ortadan kaldırılmasına yönelik çabalarını desteklemeyi, diğer yandan bm şartı'nın 51. maddesinde de ifadesini bulan doğal meşru müdafaa hakkı çerçevesinde ve terörist hiçbir unsurun terörle mücadelede meşrû ortaklar olarak görülemeyeceği gerçeğini savunmak suretiyle terörün her türlüsüyle mücadelesini sürdürecektir."

erdoğan: moskova ve erbil'in yanı sıra washington da bilgilendirildi

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, pkk ve ypg hedeflerine yönelik bombardıman öncesi moskova ve erbil'in yanı sıra washington'ın da bilgilendirildiğini söylemişti.

türk silahlı kuvvetleri'ne (tsk) ait uçaklar irak'ın kuzeyindeki sincar dağı'nda bulunan pkk hedeflerine ve suriye'nin kuzeydoğusundaki karaçok bölgesinde bulunan ypg noktalarına hava harekâtı düzenlemiş; genelkurmay başkanlığı, sincar'da 40 pkk'lının, karaçok'ta ise 30 ypg'linin etkisiz hâle getirildiğini açıklamıştı.

irak kürdistan bölgesel yönetimi ise sincar'a yönelik harekâtta 5 peşmergenin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

ypg'ye destek sorunu

amerika’nın pkk’nın suriye kolu pyd’ye siyasi ve askeri desteği türkiye ile amerika’yı suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

abd, türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda arap, süryani ve türkmen gücü de ypg’ye katarak suriye demokratik güçleri’ni (sdg) kurmuştu. sdg'nin omurgasını ve komutasını yine ypg oluşturuyor.

abd dışişleri bakanlığı’ndan marie harf, ekim 2014’te pyd’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, washington yönetimi eylül 2015’te pyd'nin silahlı kanadı ypg'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

trump yönetiminin de bu konuda obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. bu dönemde de amerika ypg’yi silahlandırmaya devam ediyor. obama döneminde pyd/ypg ile irtibatları yürüten özel temsilci brett mcgurk, trump döneminde de görevine devam ediyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;