Türkiye

DİSKİ'den DEDAŞ’a hendek

Birikmiş elektrik borçlarını ödemediği gerekçesiyle Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DİSKİ) elektriklerini kesen DEDAŞ’a DİSKİ’den karşı atak geldi. DİSKİ’ye ait iş makineleri DEDAŞ binasının önüne hendek kazdı.

Konular: Türkiye
dedas-hendek
DİSKİ ekipleri elektriklerini kesen DEDAŞ İl Müdürlüğü'nün önüne hendek kazdı. [Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/Al Jazeera Türk]

Birikmiş elektrik borçları nedeniyle Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (DİSKİ) bağlı arıtma tesislerinin elektriklerini kesen Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) ana binası girişi DİSKİ iş makineleri tarafından ‘kaçak kanalizasyon şebekesi bulunduğu’ gerekçesiyle kazıldı.

Bu sabah saatlerinde DEDAŞ ana binasına giden DİSKİ’ye ait üç iş makinesi tarafından kurumun girişine hendek kazıldı. Kazılan hendekten kanalizasyon sistemi çıkmadı.

DEDAŞ’ın özel güvenlik görevlileri ve iş makinelerine eşlik eden zabıta ekipleri arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı. Olayların büyümemesi için güvenlik güçleri müdahale etti.

DEDAŞ’ın DİSKİ birimlerinde elektrik kesintisine gitmesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak tarafından sertçe eleştirilmiş ve kararın siyasi olduğu belirtilerek, DEDAŞ’a borçlarının bulunmadığı iddia edilmişti.

DEDAŞ Genel müdürü Murat Karagüzel ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı’nın “Borcumuz bulunmuyor” açıklamasına yanıt vererek, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 90 milyon lira borcu var. Arıtma tesislerinin borcu olmadığı iddia ediliyor. Arıtma tesislerine ait iki aboneleri var. 28016 No’lu abonenin sadece 49 milyon lira borcu bulunuyor. Bu borçlar nedeni ile elektrikler kesildi” demişti.

Yaşananlar nedeniyle iki tarafın yetkilileri uzlaşmak üzere görüşmelere başladı.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;